Wolumen przeładunków trzech wiodących portów wzrósł o 18 proc.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, wraz z prezesami zarządów morskich portów, podsumował rekordowe wyniki przeładunkowe polskich portów morskich w 2022 r. Wolumen przeładunków trzech wiodących portów: w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie - Świnoujściu wyniósł w 2022 r. 133,2 mln ton, co stanowi wzrost o ok. 18 proc. w porównaniu do 2021 r.

- 2022 r. był kolejnym rekordowym rokiem dla polskich portów morskich. Wyniki przeładunkowe jasno pokazują, w jak dobrej kondycji znajdują się polskie porty. Jestem przekonany, że na te sukcesy wpływ mają również zrealizowane w ostatnich latach inwestycje, które przyczyniły się do rozwoju tego sektora i zwiększenia możliwości przeładunkowych. Mam nadzieję, że obecny rok przyniesie jeszcze więcej pozytywnych informacji dla polskiej gospodarki morskiej - powiedział wiceminister Gróbarczyk.

W Porcie Gdańsk w 2022 r. przeładowano ogółem 68,2 mln t ładunków, co stanowi wzrost o ponad 28 proc. w stosunku do roku 2021. Jest to zarazem najwyższy wynik polskiego portu w historii. Obecnie Port Gdańsk pod względem przeładunków zajmuje 2 miejsce na Bałtyku i jest najszybciej rozwijającym się portem ostatniej dekady ze wzrostem przeładunków o 170 proc.
W Porcie Szczecin - Świnoujście w 2022 r. przeładowano ogółem 36,8 mln t ładunków, co stanowi wzrost o niemal 11 proc. w stosunku do roku 2021. Ponadto port ten jest najdynamiczniej rozwijającym się zespołem portowym na południowym Bałtyku ze wzrostem przeładunków o 72 proc. w porównaniu do 2011 r.

W Porcie Gdynia w 2022 r. przeładowano ogółem 28,2 mln t ładunków, co stanowi wzrost o ok. 5,6 proc. w stosunku do roku 2021. W tym samym okresie liczba zawinięć statków handlowych do portu wzrosła o ponad 2 proc. do 4331.

Największe obecnie inwestycje realizowane w polskich portach morskich dotyczą dróg wodnych. Postępuje budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W 2022 r. zakończył się pierwszy etap inwestycji, który obejmował budowę przekopu Mierzei Wiślanej. Zaawansowanie prac dla dwóch kolejnych etapów inwestycji wynosi ponad 80 proc. W Porcie Gdańsk zakończono jedną z największych inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk - projekt „Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym”. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 595 mln zł.

Zrealizowane zostały również inwestycje poprawiające kolejowy dostęp do portów w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku oraz Gdyni. Zwiększyły one efektywność kolei oraz możliwości obsługi żeglugi morskiej. Ponadto w Porcie Gdynia zawarto kontrakt na 30-letnią dzierżawę terminalu kontenerowego. Jest to największa umowa dzierżawy zawarta dotąd w Gdyni. Determinuje ona dalszy stabilny rozwój portu oraz branży TSL.
W ub. roku zakończyła się również modernizacja toru wodnego Szczecin - Świnoujście, który został pogłębiony do 12,5 m. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,9 mld zł.

Skomentuj artykuł: