Wpływają wnioski o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego. Ministerstwo zapowiada system fundacji rodzinnej

Ponad 12,5 tys. przedsiębiorców złożyło wniosek o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Resort zapowiada prace nad projektem ustawy, która wprowadzi do polskiego systemu fundację rodzinną.

Ministerstwo Rozwoju w poniedziałkowym komunikacie przypomniało, że przedsiębiorcy zyskali możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej autorstwa MR; weszła ona w życie równo rok temu, 25 listopada 2018 r.

"Celem wprowadzenia przepisów o zarządzie sukcesyjnym było to, aby firma nie kończyła swojej działalności wraz ze śmiercią właściciela, tylko mogła dalej się rozwijać w rękach kolejnego pokolenia. Wcześniej w naszym prawie brakowało mechanizmu, który dawałby gwarancję ciągłości działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej po jej śmierci. A także pozwalał na zarządzanie majątkiem, zgodnie z wolą samego przedsiębiorcy albo jego następców prawnych - właścicieli przedsiębiorstwa" - czytamy.

Resort tłumaczy, że wprowadzenie rozwiązania, które umożliwia sukcesję "było bardzo ważne, ponieważ w perspektywie 10-20 lat problem przekazania prowadzenia biznesu będzie dotyczył coraz większej liczby polskich firm".

"Nasza ustawa daje szansę na uratowanie setek tysięcy polskich jednoosobowych przedsiębiorstw. Przed jej wejściem w życie co miesiąc, z powodu śmierci przedsiębiorcy, z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wykreślano ok. 800 firm, które z dnia na dzień przestawały istnieć. Szacuje się, że ponad 230 tys. przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG ukończyło 65 lat" - czytamy.

Według resortu zapewnienie stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstw to priorytet rządu. "Dlatego kontynuujemy prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które ułatwią zmianę pokoleniową w polskim biznesie. W tej kadencji planujemy prace nad projektem ustawy, która wprowadzi do polskiego systemu prawnego fundację rodzinną. Umożliwienie zakładania takich fundacji ma wspierać wielopokoleniową sukcesję w polskich firmach i pomagać w akumulacji polskiego kapitału" - wskazał resort. 

Źródło

Skomentuj artykuł: