Wykryto nieprawidłowości w CIT, Skarb Państwa odzyskał blisko 40 mln zł

Dzięki wykryciu nieprawidłowości w CIT w jednej z kontrolowanych spółek Skarb Państwa odzyskał blisko 40 mln zł - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Anita Wielanek.

Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa skontrolowała spółkę dystrybuującą części samochodowe.

Jak ustaliła KAS, podmioty działające w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej kupowały części motoryzacyjne za pośrednictwem spółki z siedzibą w Niemczech, która pełniła rolę grupy zakupowej. Z tytułu skonsolidowanych zakupów spółka niemiecka uzyskiwała bonusy, które powinny być dzielone pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w zbiorczych zamówieniach.

Skontrolowana spółka składała zamówienia i kupowała części motoryzacyjne bezpośrednio od grupy zakupowej, natomiast bonusy uzyskiwane z tytułu wolumenu sprzedaży trafiały do jej spółki zależnej z siedzibą na Cyprze.

KAS wykazała, że kontrolowana spółka – wykorzystując powiązania kapitałowe i osobowe pomiędzy spółkami w grupie – tak ukształtowała relacje gospodarcze z podmiotem cypryjskim, że nie uzyskiwała należnych jej bonusów od zakupów dokonywanych przez grupę. Profity z tytułu bonusów zatrzymywał podmiot cypryjski i nie transferował ich do kontrolowanej spółki

tłumaczy rzeczniczka KAS.

Kontrolujący ustalili, iż w efekcie przerzucania dochodów do zależnego podmiotu z Cypru, w latach 2014-2016 firma zaniżyła przychody i w konsekwencji uszczupliła podatek dochodowy od osób prawnych (CIT).

Kontrolowana spółka zgodziła się z ustaleniami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, złożyła korekty zeznań podatkowych za lata 2014-2016 i wpłaciła blisko 40 mln zł

wyjaśniła Wielanek
Źródło

Skomentuj artykuł: