Wyścig AI. Czego potrzebują USA, aby uzyskać przewagę nad Chinami?

Chiny mają silny sektor sztucznej inteligencji i są kluczowym konkurentem w wyścigu o dominację nad tą technologią. Tymczasem zwiększenie dostępności Internetu dużej prędkości w USA może skutecznie poszerzyć liczbę osób korzystających ze sztucznej inteligencji w tym kraju. Biały Dom rozważa także rozporządzenie utrzymujące inwestycje związane z AI z dala od Chin.

Zdaniem niektórych ekspertów sztuczna inteligencja (AI) jest przełomem technologicznym na miarę wynalezienia internetu czy smartfona a kraje, które inwestują w powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, zyskają przewagę w tej technologii.

„Mamy teraz problem z dostępem szerokopasmowym” - uważa Nicole Valentine, dyrektor ds. Fintech w Centrum Studiów Finansowych w Milken Institute, ekonomicznym think tanku. „Jeśli postawimy na łącza szerokopasmowe, otworzymy wiele nowych możliwości, wtedy możemy przyciągnąć więcej osób, więcej rozwiązań, więcej pomysłów”.

Programy AI, takie jak ChatGPT, Stable Diffusion i AutoGPT, wymagają stabilnego połączenia internetowego do analizowania danych i tworzenia informacji dla użytkowników. Jednak 19 milionów Amerykanów – czyli 6% populacji – ma prędkości poniżej średniej, wynika z raportu Federalnej Komisji Łączności.

Zwiększenie dostępności Internetu przy stałej prędkości może skutecznie poszerzyć liczbę osób korzystających ze sztucznej inteligencji, przekonuje Valentine w wypowiedzi dla Fox News. Szersze udostępnienie technologii w USA oznacza, że więcej konsumentów może osiągnąć płynną obsługę, umożliwiając więcej innowacji – i zapewni Ameryce „przewagę” w tej dziedzinie.

Milken Institute, niezależny think tank ekonomiczny, był w tym tygodniu gospodarzem szczytu, na którym mówcy i uczestnicy szeroko popierali ekspansję sztucznej inteligencji w USA. Inne kraje również szybko przyjęły sztuczną inteligencję.

Tymczasem Chiny także mają silny sektor sztucznej inteligencji i są kluczowym konkurentem w wyścigu o dominację nad tą technologią, powiedział w zeszłym miesiącu chiński badacz Gordon Chang. W latach 2015-2021 amerykańskie firmy zainwestowały ponad 40 miliardów dolarów w chińskie firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, wynika z badania przeprowadzonego przez Georgetown University.

Starając się utrzymać przewagę w zakresie sztucznej inteligencji, Biały Dom rozważa rozporządzenie wykonawcze powstrzymujące inwestycje związane z technologią z dala od Chin.
Zdaniem Valentine Stany Zjednoczone powinny starać się zwiększyć dostępność krajowej sztucznej inteligencji.

„Mamy całą tę technologię w obszarach, które są bardziej skoncentrowane” - przekonuje Valentine. Inwestowanie w rozszerzenie dostępu do sztucznej inteligencji pomoże krajowi „poradzić sobie z największymi problemami naszych czasów”- dodaje.

Valentine w Fox News. „To narzędzie, którego wszyscy musimy umieć używać”.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: