W III kwartale br. Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) Polska otrzymało 1437 zgłoszeń od konsumentów z prośbami o interwencję (o 12% więcej niż w II kwartale br.).
Zgłoszenia dotyczyły:
- 24% transport lotniczy - głównie sprawy dotyczące odwołanych i opóźnionych lotów, a także uszkodzenie bagażu;
- 15% odzież i obuwie - najczęściej problemy dotyczące wady produktu, zwrotu bądź niedostarczenia towaru;
- 11% usługi (blokowanie konta, subskrypcje);
- 7% wynajem noclegu.
W swoim ostatnio opublikowanym kwartalniku ECK Polska poinformowało m.in. o następujących interwencjach:
Licytacja wirtualnej postaci. Niemiecka gra internetowa umożliwia użytkownikom branie udziału w licytacji wirtualnych postaci. Podczas jednej z nich Pan Wojtek przez przypadek wpisał maksymalną wartość oferty 100.000 zamiast 10.000. System nie pozwolił mu na poprawienie błędu. Zgodnie z zasadami licytacji, przy składaniu oferty użytkownik musi wpłacić „wadium” wysokości 10% wartości oferty. Jeżeli sprzedaż zostanie odwołana, konsument je traci. Tak właśnie stało się w przypadku Pana Wojtka. Mimo natychmiastowej reklamacji, platforma odmówiła zwrotu wirtualnego kredytu wysokości 10.000 (o wartości około 350 euro). Pan Wojtek zgłosił sprawę do ECK Polska, które przekazało ją do centrum w kraju przedsiębiorcy - ECK Niemcy. Centra ustaliły, że na podstawie regulaminu licytacji wirtualnych postaci - użytkownik może odwołać swoją ofertę na podstawie „błędu w oświadczeniu”. Niemiecka firma zgodziła się z argumentacją centrów i zwróciła depozyt na konto gry użytkownika.
Polsko-szwedzka współpraca. Pan Michał wydał blisko 9 tys. zł. na bilety do USA dla dwóch osób. Pandemia uniemożliwiła lot, więc zwrócił się do sprzedawcy - szwedzkiego pośrednika - o zwrot pieniędzy. Pośrednik zgodził się tylko na voucher. Pan Michał złożył więc
reklamację domagając się oddania pieniędzy. Spotkał się odmową, więc swoje dalsze kroki skierował do ECK Polska. Po wspólnej interwencji ECK Polska i ECK Szwecja firma przystała na zwrot pieniędzy. Konsument dostał jednak przelew za jedną rezerwację. Druga płatność utknęła w systemie. Na życzenie Pana Michała ECK Szwecja znów skontaktowało się ze sprzedawcą i reszta kwoty szczęśliwie trafiła na jego konto.
Polski oddział ECK należy do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ang. ECC-Net), służących pomocą konsumentom w całej UE. Europejskie centra konsumenckie bezpłatnie informują konsumentów o ich prawach w UE oraz pomagają w polubownym rozwiązywaniu sporów ponadgranicznych z przedsiębiorcami mającymi siedziby w UE, Norwegii oraz Islandii.
Konsumenci mogą zgłaszać do ECK swoje skargi na nieuczciwe praktyki zagranicznych biur podróży, linii lotniczych, sklepów internetowych czy komisów samochodowych za pomocą formularza skargi dostępnego na stronie internetowej www.konsument.gov.pl, drogą telefoniczną (22 55 60 600), e-mailem ([email protected]) lub osobiście odwiedzając siedzibę centrum w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 1.