Z biznesu do administracji nowego prezydenta USA

Jonathan Finer, pracujący dotychczas dla jednego z największych funduszy inwestycyjnych w USA, Warburg Pincus, został powołany przez administrację prezydenta-elekta Joe Bidena na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Wcześniej ogłoszono, że nowym sekretarzem stanu będzie Antony Blinken, również powiązany z funduszem, który w Polsce ma sieci aptek.

Finer pracował wcześniej w Białym Domu i Departamencie Stanu Obamy, w tym jako doradca ds. Bliskiego Wschodu, był także autorem przemówień dot. polityki zagranicznej ówczesnego wiceprezydenta Bidena oraz szefem sztabu i dyrektorem ds. planowania polityki sekretarza stanu Johna Kerry'ego. Finer rozpoczął swoją karierę jako korespondent prasowy dla The Washington Post w Azji i zajmował się wieloma konfliktami zbrojnymi, w tym wojną w Iraku.

Jonathan Finer dołączył do administracji Obamy w 2009 r., gdzie został powołany na stanowisko szefa sztabu Białego Domu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W Białym Domu pełnił również funkcję specjalnego doradcy na region Bliskiego Wschodu wiceprezydenta Josepha R. Bidena, a następnie jako doradca zastępcy szefa ds. bezpieczeństwa narodowego Anthony’ego Blinkena.

Po zakończeniu pracy w Departamencie Stanu, Finer dołączył do nowojorskiej firmy inwestycyjnej Warburg Pincus, w której pracował aż do czasu powołania do administracji Biden-Harris jako wiceprezes ds. ryzyka politycznego i polityki społecznej.

Wcześniejsza nominacja dotyczyła Antony’ego Blinkena, który będzie pełnił funkcję sekretarza stanu. Blinken jest synem założyciela jednego z największych na świecie funduszy inwestycyjnych Warburg Pincus, Donalda Blinkena, który w Polsce posiada sieć 180 aptek Gemini. Ojczym Antony’ego urodził się w Białymstoku.

Fundusz Blinkena kupił apteki w 2015 r. Rozwinął sieć do ponad 180 punktów stacjonarnych i największej w kraju apteki internetowej. Rok temu zamierzał je sprzedać. Wtedy oszacowano wartość biznesu na 2,5 mld zł. Do transakcji jednak nie doszło.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N