Zapadły decyzje o odmrażaniu gospodarki. ZOBACZ harmonogram luzowania obostrzeń

Dane, które otrzymujemy, dotyczące zakażeń, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrożeniem gospodarki; to są dane, które dają pewne podstawy do ostrożnego optymizm - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas środowej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji epidemicznej wskazał, że dane, które napływają, dotyczące zakażeń, "pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki".

"To są dane, które dają pewne podstawy do takiego ostrożnego optymizmu. Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami" - mówił.

Zaznaczył, że cały czas w szpitalach przebywa ok. 25 tys. osób chorych na Covid oraz że ponad 3 tys. osób "walczy o życie na łóżkach respiratorowych". "To jest cały czas bardzo groźna choroba i dlatego bardzo wiele danych, które do nas spływają, analizujemy z każdego możliwego punktu widzenia. Zakażenia to jedno, ale te największe tragedie, które dotykają ludzi, rodziny czyli zgony naszych bliskich, to jest ten aspekt, na który musimy kłaść największy nacisk, i na to kładziemy największy nacisk" - zapewnił.

"W związku z tym też od tego, jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań" - wskazał premier. 

Szczegóły odmrażania obostrzeń przedstawione podczas dzisiejszej konferencji prasowej wyglądają następująco:

- 4 maja nastąpi otwarcie galerii handlowych, budowalnych, meblowych oraz powrót uczniów do szkół z klas I-III. W reżimie sanitarnym otwarte zostaną galerie sztuki i muzea; nowy limit (1 osoby na 15 m2) w świątyniach.

- 8 maja otwarcie hoteli w reżimie sanitarnym. 

- 15 maja nastąpi zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych; przywrócona zostanie możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (dopuszczalne max. 25 proc. publiczności); nastąpi otwarcie ogródków na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach.

- 29 maja uczniowie wszystkich klas będą uczyć się stacjonarnie; otwarte zostaną restauracje (przy max. obłożeniu 50 proc. lokalu); będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii (limit do 50 osób) otwarte zostaną kina i teatry (max. obłożenie 50 proc. placówki); będzie możliwe uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, otwarte solaria (limit 1 osoby na 15m2).
 

 

Źródło

Skomentuj artykuł: