Bardzo szybko zwiększa się w br. liczba zeznań złożonych przez usługę Twój e-PIT. Powodem jest to, że wielu podatników liczy na zwrot podatku, a osoby rozliczające zeznanie w formie elektronicznej mają zagwarantowany zwrot nadpłaty szybciej niż składający swoje PIT-y na papierze.
Jak pisze "Codzienna", podatnicy, którzy nie korzystają z wielu odliczeń i ulg, czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem, nie mają problemu z rozliczeniem. Mogą skorzystać z gotowych deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT i rozliczyć się bardzo szybko. - Usługa Twój e-PIT cieszy się jeszcze większą popularnością niż rok temu - przyznaje szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.
KAS liczy miliony
Na liczniku KAS liczba 1 milion złożonych zeznań pojawiła się w br. już po 3 dniach od startu systemu, czyli znacznie szybciej niż w 2022 r., kiedy to pierwszy milion deklaracji wpłynął do systemu po dziewięciu dniach od rozpoczęcia rozliczeń. "Obecnie podatnicy złożyli prawie 1,7 mln dokumentów w usłudze Twój e-PIT. Podobny wynik w ubiegłym roku osiągnęliśmy 25 lutego" - poinformował nas Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów. - Cieszymy się, że podatnicy tak chętnie korzystają z naszych e-rozwiązań. Oferujemy im nowoczesne usługi, dzięki którym coraz więcej spraw podatkowych mogą załatwiać przez internet – dodaje szef KAS.
Tak jak w poprzednich latach składanie deklaracji PIT jest możliwe zarówno w formie papierowej jak i elektronicznie, m.in. za pomocą usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. Podatnicy coraz chętniej korzystają jednak z form elektronicznych przy rozliczeniu rocznym, bo to przyspiesza wiele spraw. - Dzięki usłudze Twój e-PIT podatnicy mogą złożyć swoje zeznanie podatkowe w szybki, wygodny i bezpieczny sposób, bez konieczności wychodzenia z domu. W ramach usługi mają dostęp do historii swoich e-PITów i do innych naszych e-usług oferowanych przez e-Urząd Skarbowy - zaznacza zastępca szefa KAS Anna Chałupa. - Dzięki skorzystaniu z elektronicznej formy rozliczenia PIT podatnicy szybciej otrzymują zwrot podatku – urząd skarbowy zwróci im nadpłatę w ciągu 45 dni - dodaje. Tymczasem podatnicy, którzy składają swoje PIT-y na papierze, będą czekać dłużej - w tym przypadku urzędy skarbowe mają bowiem nawet do trzech miesięcy na zwrot pieniędzy.
Dlaczego system się "zatyka"?
Popularność rozliczeń elektronicznych sprawia jednak, że system dość często się “zatyka”. Już 15 lutego br., kiedy pojawiła się możliwość składania deklaracji w systemie e-PIT, podatnicy zauważyli, że strona nie działa poprawnie. Wielu użytkowników miało kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. Niektórym w ogóle strona podatki.gov.pl się nie pokazywała, inni widzieli komunikat informujący, że możliwe są utrudnienia w działaniu e-Urzędu Skarbowego z dopiskiem: “Przepraszamy i zapraszamy już wkrótce”. - Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy - informowało Ministerstwo Finansów. Niestety na tym nie koniec problemów. “W nocy z poniedziałku, 20 lutego, na wtorek, 21 lutego, od godz. 1:00 do 3:00 serwis Twój e-US, w tym usługa Twój e-PIT, będzie niedostępny ze względu na prace serwisowe” - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Finansów. Podatnicy znów mieli więc kłopot, zwłaszcza, że bardzo trudno dodzwonić się do urzędów skarbowych, żeby zapytać o przyczyny owych trudności. "Początkowy brak stabilności działania usługi Twój e-PIT był w rzeczywistości wynikiem bardzo dużego zainteresowania usługą - przyznają w Biurze Prasowym resortu finansów. Obecnie usługa działa stabilnie, nie obserwujemy również jej wolnego działania" - podkreślają.
Zadzwoń do KIS nawet w sobotę, a ekspert poradzi
Wsparcie dla rozliczających się podatników zapewnia też Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), która uruchomiła specjalną infolinię, gdzie eksperci udzielają informacji dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT. Infolinia była czynna nawet w ub. sobotę, 18 lutego br. "Pracownicy infolinii KIS będą udzielać informacji dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT również w sobotę 22 kwietnia br." - informuje nas Biuro Prasowe resortu finansów. Czas oczekiwania na porady ekspertów KIS jest długi - czeka się nawet na po kilkanaście minut. Paradoksalnie, powodem znów jest rosnąca popularność rozliczeń internetowych. Już w rozliczeniu za 2021 r., czyli w 2022 r., 19,8 mln deklaracji zostało złożonych elektronicznie, w tym 11,8 mln poprzez Twój e-PIT. W tym roku rekord ten zostanie zapewne pobity. KAS przygotowała bowiem na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2022 r. dla ponad 24 mln podatników. Wielu z nich rozlicza się pilnie ze względu na nowe ulgi i nadzieję na duży zwrot podatku. Resort finansów szacuje, że jeden na tysiąc podatników otrzyma dodatkowy zwrot podatku wynikający z uwzględnienia tzw. ulgi dla klasy średniej. Na wysokie zwroty mogą liczyć też emeryci i renciści. Ich przychody do kwoty 85.528 zł zostały bowiem zwolnione z opodatkowania. Z ulgi można skorzystać, jeżeli kobieta ma więcej niż 60 lat, a mężczyzna - 65 lat. Ulga może być zastosowana już w trakcie roku, ale ostatecznego jej rozliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym.
PIT zapłać BLIK-iem
Przypomnijmy, że podatnicy mogą już opłacać roczny podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności BLIK. Uruchomienie BLIK w e-US było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Finansów z operatorem BLIK i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. - Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebowali szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności. Zgłaszali to w ankietach, które wypełniali w naszych badaniach satysfakcji. Dzięki współpracy z operatorem systemu płatności BLIK i BGK możemy spełnić te oczekiwania. Wiemy, że teraz podatnicy będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z usług, jakie im dostarczamy – podkreśla wiceminister finansów Anna Chałupa. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i przedsiębiorcom, możliwość płatności BLIK za roczne rozliczenie PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39).