Zredukują emisję związków siarki do atmosfery w płockim zakładzie

PKN Orlen podpisał umowę z Orlen Projekt na budowę instalacji, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Instalacja oczyszczania gazów poprocesowych po procesie Clausa (TGTU III) powstanie na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku, a prace rozpoczną się w marcu 2022 r.

Wartość inwestycji, która wpisuje się w strategię Orlen2030, szacowana jest na ok. 346 mln zł.
- Transformacja koncernu w kierunku grupy multienergetycznej oparta jest o energetykę odnawialną i gazową, ale także niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrochemiczną. Zgodnie ze strategią, do 2030 r. na inwestycje w Grupie Orlen planujemy przeznaczyć łącznie 140 mld zł. Jednym z elementów tych działań jest właśnie konsekwentne ograniczenie emisji z naszych jednostek produkcyjnych. Nowa instalacja, która powstanie w Płocku to kolejna proekologiczna inwestycja naszej firmy, która ułatwi osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Jego firma już spełnia rygorystyczne normy środowiskowe w odniesieniu do aktywów produkcyjnych wymagane zarówno przez UE, jak i polskie prawo. Zgodnie ze strategią, koncern zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej w roku 2050, a w ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 r. redukcję o 20% emisji CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych. Budowa i uruchomienie w połowie 2024 r. nowej instalacji TGTU III stanowi więc realizację założeń strategicznych. Dla całego Zakładu Produkcyjnego w Płocku realizacja tej inwestycji oznaczać będzie redukcję zanieczyszczeń dwutlenku siarki o ponad 20%.
- Powołaliśmy dla tej inwestycji 30-osobowy zespół, który wspierać będzie kadra menadżerska oraz działy wsparcia. To największe przedsięwzięcie, które będzie realizowane przez Orlen Projekt w naszej dotychczasowej 50-letniej historii – mówi Marcin Kasza, prezes Orlen Projekt.
PKN Orlen konsekwentnie ogranicza emisję w swoich jednostkach wytwórczych. Instalacja TGTU III będzie kolejną jednostką obok Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS) w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen w Płocku, dzięki której emisja dwutlenku siarki do atmosfery zostanie znacząco ograniczona. Ponadto aby zredukować emisję dwutlenku siarki na instalacji Reformingu V zrezygnowano z mieszanki paliwa gazowo-olejowego i zastąpiono je gazem. 

Źródło

Skomentuj artykuł: