100 mld euro na wsparcie zatrudnienia

Państwa UE przyjęły dzisiaj rozporządzenie ws. tymczasowego instrumentu o wartości 100 mld euro, który ma pomóc pracownikom utrzymać miejsca pracy. KE apeluje do stolic, by tak szybko jak to możliwe podpisywały z nią umowy dotyczące gwarancji na pożyczki.

- Dziś rano państwa członkowskie przyjęły SURE, instrument o wartości 100 mld euro, na tymczasowe wsparcie, by przeciwdziałać bezrobociu. Od przedstawienia przez Komisję Europejską propozycji minęło sześć tygodni, co pokazuje, że Rada przyjęła ją w rekordowym czasie - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Marta Wieczorek.

Dzięki instrumentowi państwa członkowskie będą mogły zwracać się o unijną pomoc finansową na pokrycie krajowych wydatków publicznych w związku z ich nagłym i poważnym wzrostem. Dofinansowanie obejmie wydatki poniesione od 1 lutego 2020 r. m.in. na krajowe mechanizmy zmniejszonego wymiaru czasu pracy, także dla osób samozatrudnionych, oraz na niektóre środki chroniące zdrowie w okresie pandemii, zwłaszcza w miejscach pracy.

Środki te mają dać pracownikom dochody i pomagać w utrzymaniu zatrudnienia w przedsiębiorstwach, które bez wsparcia publicznego byłyby zmuszone do przeprowadzania zwolnień lub redukcji wymiaru pracy. Podobne rozwiązania stosowali m.in. Niemcy po poprzednim kryzysie, dzięki czemu powstrzymali wzrost bezrobocia. SURE to jedno z trzech zabezpieczeń o wartości 540 mld euro na rzecz miejsc pracy i pracowników, firm i państw członkowskich uzgodnione przez eurogrupę 9 kwietnia.

Zanim pieniądze będą mogły popłynąć do wszystkich państw członkowskich, stolice będą musiały podpisać porozumienia dotyczące gwarancji na pożyczki z Komisją Europejską.

- Zachęcamy kraje, żeby zrobiły to tak szybko jak to możliwe - zaznaczyła rzeczniczka.

Pożyczki z SURE będą się bowiem opierać się na gwarancjach udzielonych przez kraje UE. Aby warunki udzielania państwom członkowskim pomocy finansowej były korzystne, Komisja w imieniu UE będzie zbierać fundusze na międzynarodowych rynkach kapitałowych. Pożyczki w ramach SURE będą wspierane przez budżet UE oraz gwarancje państw członkowskich odpowiadające ich udziałowi w dochodzie narodowym brutto Unii. Łączna kwota gwarancji wyniesie 25 mld euro.

- Pandemia Covid-19 to wyjątkowe wyzwanie dla Europy: może odebrać życie lub środki utrzymania wielu osobom. Nie tylko wpływa na zdrowie publiczne, lecz także ma potężne skutki gospodarcze i społeczne. W efekcie wiele przedsiębiorstw musi polegać na wsparciu państwa, aby nie zwalniać pracowników. SURE będzie kluczowym zabezpieczeniem chroniącym miejsca pracy i pracowników. Zapewni państwom członkowskim niezbędne środki, z których będą finansować przeciwdziałanie bezrobociu i utracie dochodów oraz działania prozdrowotne

podkreślił w oświadczeniu wicepremier i minister finansów sprawującej prezydencję Chorwacji Zdravko Marić.

Rada UE podkreśliła w komunikacie, że choć z instrumentu będą mogły korzystać wszystkie państwa członkowskie, to zabezpieczenie jest szczególnie istotne dla gospodarek najbardziej dotkniętych kryzysem. Pomoc finansowa będzie udzielana decyzją Rady UE przyjmowaną na wniosek Komisji.

SURE zacznie funkcjonować, jak tylko wszystkie państwa członkowskie zapewnią swoje gwarancje. Będzie działać do 31 grudnia 2022 r. Jeżeli poważne zakłócenia gospodarcze spowodowane pandemią będą się utrzymywać, Rada na wniosek Komisji będzie mogła decydować o przedłużeniu dostępności instrumentu – za każdym razem o kolejne 6 miesięcy.

Źródło

Skomentuj artykuł: