100. największych producentów materiałów budowlanych

Firma PwC, miesięcznik „Builder” i Dun & Bradstreet opublikowały czwartą edycję dorocznego Rankingu Producentów Materiałów Budowlanych w Polsce - za 2021 r., przygotowanego w ramach projektu Build The Future.

Po raz pierwszy w czołowej trójce firm uszeregowanych wg wielkości przychodów ze sprzedaży znalazła się ciesząca się dużym wzrostem sprzedaży spółka Kronospan Polska. Znajdujący się rok temu na trzecim miejscu producent stolarki okiennej oraz drzwiowej Eko-Okna awansował na drugie miejsce, niemalże zrównując się poziomem przychodów z liderem, którym, podobnie jak w ubiegłym roku, został producent szkła Saint-Gobain Innovative Materials Polska.

Porównanie wymienionych powyżej wartości, a więc przychodów i zysku netto, pozwala na analizę marży wyniku netto. Wartość tego wskaźnika dla największych stu spółek wzrosła
względem ubiegłego roku o 0,47 punktu procentowego (8,76% w roku 2021 przy 8,29% w roku 2020). Co ciekawe, marża wyniku netto dziesięciu spółek z czołówki rankingu jest niższa niż w roku 2020. Wynika to jednak z dużej ujemnej marży jednego z największych producentów (która była efektem utworzenia istotnego odpisu z tytułu utraty wartości, a zatem wydarzenia jednorazowego), a zmiana marży pozostałych dziewięciu spółek była w 2021 roku dodatnia.
W roku 2021 wzrósł również poziom wskaźnika zwrotu na kapitale – wartość ROE zwiększyła się z 14,36% do 15,78%.

Rok 2021 przyniósł zmiany na podium rankingu. Po raz pierwszy w czołowej trójce znalazła się ciesząca się dużym wzrostem sprzedaży Kronospan Polska Sp. z o.o., produkująca w zakładzie w Szczecinku płyty drewnopodobne. Znajdujący się rok temu na trzecim miejscu producent stolarki okiennej oraz drzwiowej Eko-Okna SA awansował na drugie miejsce, niemalże zrównując się poziomem przychodów z liderem, którym, podobnie jak w 2020 r., został producent szkła Saint-Gobain Innovative Materials Polska Sp. z o.o., z przychodami przekraczającymi 2875 mln zł.

W zestawieniu za 2021 r. znalazło się trzech debiutantów. Jest to liczba mniejsza niż w 2020 r., kiedy na liście stu największych producentów budowlanych zaprezentowało się siedem nowych spółek. W rankingu znalazły się dwa podmioty, dla których nie można określić zmiany lokaty – jeden z nich ujmowany był w 2020 roku w ramach grupy kapitałowej, a drugi powstał w roku 2021 w wyniku wydzielenia z innej spółki, która znajdowała się w poprzednim rankingu.
W rankingu Build The Future znalazły się spółki z wszystkich 16. województw. Podobnie jak w 2020 roku rekordzistą pod tym względem jest woj. mazowieckie, w którym siedzibę ma 16 przedsiębiorstw sklasyfikowanych w rankingu. Spośród nich 10 zarejestrowanych jest w Warszawie. Na drugim miejscu pod względem liczby spółek w zestawieniu znalazły się ex aequo woj. małopolskie i śląskie (12 spółek). Zarówno lider, jak i wicelider rankingu mają siedzibę właśnie w województwie śląskim, co w dużym stopniu przekłada się na najwyższą wartość przychodów wygenerowanych przez producentów z tego województwa (14,4 mld złotych), których udział w sumie przychodów wszystkich stu spółek wzrósł z 16,9% do
17,3%. Jedyne województwo, które zwiększyło liczbę spółek w rankingu, to województwo lubelskie, które po debiucie spółki Roto Okna Dachowe ma już dwóch reprezentantów
w pierwszej setce.

Źródło

Skomentuj artykuł: