1,5 mld zł na zakup lokomotyw wielosystemowych

Polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, podpisała umowy refinansowania z wiodącymi polskimi i zachodnioeuropejskimi instytucjami finansowymi.

Nowa platforma finansowania w wysokości 1,5 mld zł (338 mln euro) pozyskana przez Cargounit składa się z kredytu terminowego, kredytu Private Placement, kredyt odnawialnego oraz kredytu inwestycyjnego. Finansowanie obejmuje kredyty oparte o formułę Sustainability-Linked Loan w celu zapewnienia środków na zakup przyjaznych środowisku lokomotyw wielosystemowych Vectron MS od Siemens Mobility oraz lokomotyw jednosystemowych Gama Marathon od Pesa Bydgoszcz.
Grupa dziewięciu banków i inwestor instytucjonalny udzielą spółce finansowania: PKO Bank Polski, DWS, ING Bank, Siemens Bank, Bank Pekao, ABN AMRO, Societe Generale, Erste Group Bank AG, La Banque Postale i BOŚ Bank.
- Cieszymy się z podpisania nowych umów finansowania ustanawiających platformę finansową, opartą o formułę sustainability-linked, z wiodącymi europejskimi instytucjami finansowymi zaangażowanymi w finansowanie taboru kolejowego. Jest to oznaka zaufania w realizację naszej strategii zbudowanej na programie unowocześnienia floty lokomotyw oraz ambitnych planach rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej - mówi Łukasz Boroń, prezes Cargounit.
Cantor Fitzgerald Europe był wyłącznym doradcą finansowym Cargounit w związku z finansowaniem. Doradztwo prawne przy transakcji było świadczone przez kancelarie Clifford Chance oraz Norton Rose Fulbright.
Udział PKO Banku Polskiego w konsorcjum wynosi około 380 mln zł, co stanowi około 25 procent kwoty finansowania. Kredyt w formule Sustainability Linked Loan (SLL) wpisuje się w strategię PKO Banku Polskiego w zakresie wspierania zielonej transformacji i zostanie przeznaczony na dalszy rozwój firmy Cargounit, m.in. na zakup około 70 nowoczesnych lokomotyw. 
Nowa umowa finansowania obejmuje kredyt terminowy na refinansowanie obecnego zadłużenia, kredyt rewolwingowy oraz inwestycyjny, które pomogą spółce w realizacji strategii i planów rozwoju w Europie Centralnej i Wschodniej. Plany te obejmują dostawy lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility do 2026 r. Finansowanie w formule Sustainability Linked Loan (SLL) umożliwi zakup ok. 70 przyjaznych dla środowiska elektrycznych lokomotyw, stanowiących obecnie większość floty CARGOUNIT. Unikalna formuła SLL oznacza formę kredytowania przedsiębiorstwa powiązaną również z celami ESG i jest coraz popularniejszym instrumentem finansowym.
- Jesteśmy dumni, że możemy wspierać firmę Cargounit w jej ambitnych planach rozwoju. Jednym z filarów strategii PKO Banku Polskiego na lata 2023-25 jest finansowanie zielonej gospodarki i oferowanie firmom rozwiązań, które pomogą im utrzymać konkurencyjność w obliczu wyzwań biznesowych i regulacyjnych. Najlepszym przykładem takich rozwiązań jest właśnie finansowanie w formule Sustainability-Linked Loan - mówi Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi PKO Banku Polskiego.

Źródło

Skomentuj artykuł: