18-19 października w Katowicach dwudniowa konferencja PRECOP 27

Na niespełna trzy tygodnie przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP27 w Egipcie, 18-19 października w Katowicach odbędzie się konferencja PRECOP 27, poświęcona tematom związanym ze zmianami klimatycznymi - też w kontekście obecnej sytuacji na świecie, wpływającej na dynamikę zmian klimatu.

Przed czterema laty Katowice były gospodarzem 24. sesji szczytu klimatycznego ONZ. Teraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które w grudniu 2018 roku gościło ok. 20 tys. uczestników COP24 z prawie 200 krajów, zaplanowano dwudniową konferencję poprzedzającą spotkanie 6-8 listopada w Egipcie.

Współorganizatorem przedsięwzięcia, obok katowickiej Grupy PTWP, jest UN Global Compact - największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, powołana w 2000 r. przez sekretarza generalnego ONZ. Zrzesza obecnie ponad 10 tys. członków z całego świata. Zaangażowana w przygotowanie PRECOP 27 w Katowicach organizacja UN Global Compact Network Poland to sekretariat polskich członków UNGC oraz akcelerator programów i działań lokalnych.

Jak informują organizatorzy, wiodącym celem PRECOP 27 jest wypracowanie, w toku debat i dyskusji, wspólnego stanowiska różnych środowisk wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznego szczytu klimatycznego. Program spotkania wypełni 21 sesji dyskusyjnych z udziałem ponad stu prelegentów - polskich i unijnych polityków, przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Dyskutowany będzie m.in. wpływ pandemii i wojny w Ukrainie na zmiany klimatyczne.

"Pandemia, wojna w Ukrainie, możliwy kryzys na rynku energetycznym sprawiają, że istnieje realne ryzyko redukowania ambitnych celów środowiskowych. Tymczasem kryzys klimatyczny postępuje" - ocenił Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland.

"Jak zaznaczył Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, w 2021 r. kluczowe wskaźniki zmian klimatu osiągnęły rekordowe wartości. Zarówno ostatni COP 26 w Glasgow, jak i zbliżający się COP 27 w Egipcie mają jeden główny cel – zmaksymalizować i przyśpieszyć działania wynikające z podpisanych w 2015 r. Porozumień Paryskich" – dodał.

PRECOP 27 ma być okazją do dyskusji o klimacie w różnych kontekstach. Zaplanowano prezentacje raportów think thanków, spotkania eksperckie i fora poświęcone wielu aspektom zmian klimatycznych. Merytorycznym partnerem wydarzenia jest Komisja Europejska. Agenda konferencji jest dostępna na stronie internetowej https://www.precop.pl/2022/pl/agenda/998/.

Rozpoczęła się już rejestracja uczestników spotkania. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie odbędzie się konferencja, to arena takich wydarzeń jak doroczny Europejski Kongres Gospodarczy, mistrzostwa gier komputerowych Intel Extreme Masters, Szczyt Cyfrowy ONZ (IGF 2021), Szczyt Antydopingowy (WADA 2019) czy Światowe Forum Miejskie (WUF 11).

Źródło

Skomentuj artykuł: