30 tys. podpisów w obronie kopalni i elektrowni Turów

Prawie 30 tys. podpisów zebrano w petycji, która staje w obronie Kopalni i Elektrowni Turów. Dokument trafił we wtorek na ręce Anny Zalewskiej, posłanki do Parlamentu Europejskiego, która przekaże go przewodniczącej Komisji Europejskiej – podano w komunikacie.

Jak podano, w akcję zbierania podpisów zaangażowali się mieszkańcy okolicznych powiatów, harcerze, a także pracownicy i strona społeczna PGE z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE.

Petycję w obronie Kopalni i Elektrowni Turów, którą podpisało prawie 30 tys. osób, przekazano posłance do Parlamentu Europejskiego Annie Zalewskiej, która przekaże dokument przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

- Mamy do czynienia z wielkim przejawem solidarności polskiego społeczeństwa, które sprzeciwia się niesprawiedliwemu traktowaniu. Nie ma naszej zgody na oczekiwania, że Polska jako jedyny europejski kraj, zlikwiduje kopalnie węgla brunatnego w ciągu 10 lat, podczas gdy inne - bogatsze od Polski kraje - mają na to znacznie więcej czasu. Będziemy bronić polskich interesy na arenie międzynarodowej - powiedziała Zalewska.

Petycja jest odpowiedzią na skargę podpisaną przez mieszkańców czeskiego Kraju Libereckiego domagających się zamknięcia kopalni Turów, która została już złożona w Parlamencie Europejskim.

- Żądania strony czeskiej, zmierzające do odebrania koncesji i wygaszenia działalności kompleksu w Turowie w ciągu 10 lat, są bezpodstawne. Zwłaszcza że w bliskim sąsiedztwie w Czechach i Niemczech funkcjonują znacznie większe kopalnie węgla brunatnego. Aktywa PGE z zapasem wypełniają wszystkie normy emisyjne, ciągle dostosowujemy nasze elektrownie i kopalnie do coraz bardziej rygorystycznych norm, działamy na podstawie legalnie przyznanej koncesji, a wszystkie nasze działania są zgodne z prawem

podkreślił cytowany w komunikacie Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wyjaśnił, że szybkie odejście od węgla nie jest możliwe ze względów technicznych, ekonomicznych, a przede wszystkim społecznych.

- Kompleks Turów pełni bardzo ważną rolę na Dolnym Śląsku - zapewnia byt dziesiątkom tysięcy mieszkańców, gwarantuje pewne dostawy prądu do ponad 3 milionów polskich gospodarstw domowych i jest siłą napędowa rozwoju gospodarczego regionu - podkreślił Dąbrowski.

Prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Wioletta Czemiel-Grzybowska, podkreśliła, że od początku prac nad przedłużeniem koncesji, temat ochrony zasobów wód był dla polskich firm priorytetowy.

- Nasze działania poparte są racjonalnymi argumentami, które wielokrotnie przedstawialiśmy naszym sąsiadom w ramach długotrwałych konsultacji społecznych, również z udziałem mieszkańców Niemiec i Czech. Rozmawialiśmy tam o środkach, jakie zostaną podjęte w celu wyeliminowania potencjalnego wpływu turoszowskiej odkrywki na tereny przygraniczne. Aktualnie trwa budowa długiego na blisko 1200 metrów ekranu podziemnego, który zabezpieczy ujęcie wody w czeskiej miejscowości Uhelna przed potencjalnym wpływem Kopalni Turów - powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska, cytowana w komunikacie.

Działalność należącej do PGE Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni nie ma znaczącego wpływu na warunki hydrologiczne po stronie czeskiej, a główną rolę na zasoby wodne przy czeskiej granicy odgrywają warunki meteorologiczne – wynika z opracowania przygotowanego przez IMGW-PIB przygotowanego w tym roku.

W marcu tego roku Kopalnia Turów otrzymała przedłużenie koncesji na wydobycie o 6 kolejnych lat, a równolegle stara się przedłużenie koncesji do 2044 roku, czyli do całkowitego wyczerpania pokładów węgla. Po 2044 roku, zgodnie z polityką Zielonego Ładu Unii Europejskiej, tereny turoszowskiego kompleksu energetycznego poddane zostaną procesowi rekultywacji. W ramach odnowionej w 2020 r. koncesji, Kopalnia Turów prowadzi swoją działalność górniczą na zmniejszonym o ponad połowę obszarze górniczym w stosunku do obszaru określonego w starej koncesji z 1994 r. Przedłużenie pracy Kopalni Turów gwarantuje dalszą pracę Elektrowni Turów, a tym samym pewne dostawy prądu do ponad 3 milionów gospodarstw domowych.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: