Na początku bieżącego roku inwestorzy na rynku nieruchomości odzyskali optymistyczne nastawienie po pandemii COVID-19 – wynika z właśnie opublikowanego raportu „Deloitte Real Estate Confidence Survey for Central Europe – rynek nieruchomości o perspektywach sektora”. Do największych wyzwań sami deweloperzy zaliczają rosnące koszty budowy – takiego zdania jest aż 40 proc. respondentów. Dane rynkowe pokazują zaś, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na nowe mieszkania. To pokłosie wojny na Ukrainie i szansa na dużą stopę zwrotu z inwestycji dla kupujących nowe lokale, szczególnie w większych miastach Polski. Ale nie tylko.
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa dynamiczne zmiany. Ceny mieszkań wzrosły blisko o 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To pokłosie inflacji, wzrostu cen surowców, materiałów budowlanych, a także kosztów robocizny. I – choć zdaniem analityków popyt na mieszkania może nieco osłabnąć – podaż nie będzie w pełni go zaspokajać. Taka sytuacja oznacza, iż Polacy będą nadal poszukiwać atrakcyjnych lokali. To sygnał dla osób, które chcą inwestować w zakup nieruchomości na rynku pierwotnym.
Wysoka stopa zwrotu z inwestycji
Elementem zachęcającym kupujących do inwestowania w nieruchomości na rynku pierwotnym jest wysoka stopa zwrotu z inwestycji.
– Niepewność rynkowa nie przekłada się na nastroje inwestorów. Ci wybierają mieszkania zlokalizowane nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Niewątpliwe ogromną zachętą jest potencjalny zysk. Realizujemy obecnie inwestycję w Jeleniej Górze, gdzie zaplanowany ROI kapitału oszacowaliśmy na poziomie 16 procent w skali roku. Całościowy zysk w perspektywie około 24 miesięcy został zaplanowany na poziomie 58 procent z zainwestowanego kapitału – wyjaśnia Paweł Kuczera, Prezes Zarządu Horyzont Inwestycji.
W tym przypadku inwestor otrzymuje 55 proc. zysku. Horyzont Inwestycji zakłada, że z każdego zainwestowanego miliona, inwestycja w Jeleniej Górze powinna wygenerować ponad pół miliona złotych zysku. Taka suma zachęca do inwestowania kupców z całej Polski.
Nadal duży popyt na mieszkania
Kolejną zaletą z inwestowania na rynku pierwotnym jest niesłabnące zapotrzebowanie na nowe lokale. Rosnące ceny mieszkań, a także sytuacja kredytowa w Polsce sprawiają, że konsumenci chętniej wybierają lokale, które z założenia mają posłużyć latami. Takie właśnie są nowe mieszkania na dopiero co powstałych osiedlach.
– Najlepiej sprzedają się lokale od ok. 30 do 80 metrów kwadratowych. I takie właśnie powstają w Jeleniej Górze. Zastosowanie materiałów gwarantujących najlepszy stosunek jakości do ceny daje przewagę nad konkurencją – dodaje prezes Paweł Kuczera.
Korzyść nr 3: rośnie rynek najmu
W związku z napływem uchodźców z Ukrainy do Polski znacząco rośnie rynek najmu. Zainteresowanie lokalami wzrosło o blisko 150 proc. – wynika z danych Domiporta.pl. Rosną także koszty najmu. Dla przykładu: w Warszawie o 35 proc., w Gdańsku p 53 proc., w Krakowie o 44 proc., zaś w Łodzi o 34 proc . Co to oznacza dla inwestorów? To wyraźnie lepsza rentowność inwestycji w lokalne na wynajem.
Nowoczesność i ekologia na topie
Mieszkania na rynku pierwotnym budowane są z ekologicznych materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu. Ponadto stosuje się nowoczesne rozwiązania. Mając na uwadze trendy wellbeingowe – coraz więcej osób będzie poszukiwać ekologicznych i funkcjonalnych mieszkań na nowoczesnych osiedlach, deweloperzy dbają o strefy relaksu dla mieszkańców, czy odpowiednią ilość terenów zielonych.
W mieście, ale bliżej natury
Konsumenci coraz chętniej wybierają mieszkania zlokalizowane w mieście, ale będące jednocześnie blisko natury. Takie warunki spełnia nowa inwestycja w Jeleniej Górze. Naturalne walory przyrodnicze Karkonoszy przyciągną potencjalnych mieszkańców z całej Polski. Inwestowanie w mieszkania położone w górach, na Mazurach czy nad morzem to gwarancja sprzedaży dla inwestora lub wynajmu lokalu – niezależnie od koniunktury rynkowej.