500 tys. zabawek nie przeszło kontroli

94 proc. zabawek skontrolowanych przez Krajową Administrację Skarbową nie spełniało wymagań, także formalnych. To łącznie ponad pół miliona sztuk. 

Krajowa Administracja Skarbowa współpracuje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Inspekcją Handlową. Jak zapewniają wspólnie dbają o to, aby do konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty.

- Do końca 3 kwartału 2022 r. funkcjonariusze KAS nie dopuścili do obrotu ok. 40 mln sztuk towarów – podkreślił Szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

- Wyobraźnia dziecka jest nieograniczona, tak jak ich pomysły na zabawę. Dlatego przy wyborze prezentów – szczególnie dla najmłodszych – bądźmy ostrożni i wybierajmy zabawki, co do których jakości mamy pewność. Zależy nam, aby zabawki, które Mikołaj przyniesie maluchom, były bezpieczne, dlatego weryfikujemy je wspólnie ze Służbą Celno-Skarbową, jeszcze przed wprowadzeniem na polski rynek. Ponad połowa modeli miała nieprawidłowości. Zachęcam do zapoznania się z wynikami kontroli

tłumaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Służby przeprowadziły też ogólnopolski projekt, podczas którego sprawdzili 41 modeli zabawek, w sumie ponad 34,4 tys. zabawek. Wśród sprawdzonych zabawek były m.in. typu slime – tzw. gluty, będące lepkimi i ciągnącymi się substancjami; dźwiękowe – czyli gitary, dzwoneczki, pianinka, dzwonki i piszczące zabawki oraz pociskowe – czyli pistolety na naboje piankowe, pistoleciki i kusze.

- Celem wspólnych działań było niedopuszczenie do obrotu zabawek, które stwarzają poważne zagrożenie dla dzieci. Zapewnienie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w szczególności tych najmłodszych to ważne, pozafiskalne zadanie Krajowej Administracji Skarbowej i obszar stałej współpracy pomiędzy KAS, UOKiK i Inspekcją Handlową – wyjaśnił szef KAS.

Najczęstszymi odstępstwami w skontrolowanych zabawkach były m.in. nieprawidłowa dokumentacja, przekroczone bezpieczne ilości boru – (substancji chemicznej odpowiedzialnej za lepkość w zabawkach typu slime), były za głośne (dopuszczalny poziom hałasu to 110 decybeli) oraz posiadały wadliwą konstrukcję.

- Ponad 80 proc. zbadanych slime'ów okazało się toksycznych. Wykryliśmy przekroczoną zawartość boru – w jednym modelu nawet sześciokrotnie. Przekroczenie bezpiecznej dawki tego związku chemicznego może wywołać nudności i wymioty, skurcze mięśni, pobudzenie, a w skrajnych przypadkach zaburzenia układu nerwowego - podała KAS.

Według danych przekazanych przez KAS od stycznia do listopada 2022 r. funkcjonariusze łącznie skontrolowali 551 tys. szt. zabawek, z czego ponad 523 tys., czyli ok. 94 proc. nie spełniało wymagań, w tym formalnych. Dla porównania w 2021 r. kontroli poddano ponad 1,42 mln szt. zabawek, z których blisko 820 tys. nie spełniało wymagań. 

Źródło

Skomentuj artykuł: