9,2 mln osób otrzyma czternastą emeryturę

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,2 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać blisko 8 mln świadczeniobiorców - podała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej we wtorek, w Polskim Radio 24, pytana była o wypłaty czternastych emerytur.

To jest ten czas, kiedy za moment nastąpi wypłata czternastej emerytury

wskazała Maląg. Podkreśliła, że czternasta emerytura zostanie wypłacona po raz pierwszy.

To jednorazowe świadczenie, które jest uzależnione od wysokości dochodu danego emeryta. Zakładamy próg dochodowy 2900 zł

przypomniała.

Podała, że pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto (czyli tyle, ile wynosi minimalna emerytura), otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Nie trzeba składać żadnych wniosków, na konto, razem z terminem wpłaty emerytury, zostanie przekazana teraz, w czwartym kwartale, także czternasta emerytura, jako dodatkowe wsparcie

powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

Podała, że czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,2 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać blisko 8 mln świadczeniobiorców.

W poniedziałek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przekazała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury.

"Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października" – powiedziała.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Źródło

Skomentuj artykuł: