Afrykańskie kierunki BGK

BGK pomógł już w transakcjach eksportowych polskich firm w 74 krajach, z czego 15 to gospodarki afrykańskie - poinformował dzisiaj w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego. Dodał, że nowe kraje na mapie transakcyjnej banku to m.in. Wybrzeże Kości Słoniowej, Czad, czy Mali.

Według BGK, rynek europejski jest już bardzo ciasny, dlatego firmy poszukujące możliwości rozwoju zwracają się między innymi w stronę Afryki. To rynek z wciąż rosnącym popytem, ponieważ kontynent afrykański niezmiennie notuje wysoki przyrost naturalny. W Afryce jest najliczniejsze grono najszybciej rozwijających się gospodarek świata.

- Z naszych analiz wynika, że Afryka to piąty kierunek eksportowy, zaraz za Białorusią, Rosją, Ukrainą i grupą państw UE, na który przedsiębiorcy chcą pozyskać finansowe wsparcie transakcji w BGK. Wspieramy polskie firmy już na 15 afrykańskich rynkach

powiedziała, cytowana w komunikacie ekspertka ds. sprzedaży finansowania handlu z BGK Joanna Mularczyk.

W ostatnich trzech latach pomogliśmy naszym klientom aż na ośmiu rynkach, w tym ostatnio w Czadzie, Mali i Wybrzeżu Kości Słoniowej - dodała.

Łącznie BGK do tej pory zrealizował 94 transakcje eksportowe w Afryce. Wartość transakcji banku wspierających eksport do Afryki w ostatnich latach wyniosła 143 mln zł. Wśród branż najważniejszych dla eksporterów współpracujących z BGK można wymienić m.in. branżę motoryzacyjną, specjalistyczną, np. sprzęt medyczny, czy branżę rolniczą i spożywczą - podał Bank.

Wskazał, że polskie firmy dostrzegają potencjał Afryki, myślą o wejściu tam ze swoimi produktami lub już się do tego przygotowują. Zmiany władzy, przewroty wojskowe, konflikty, które nękają kontynent mogą zniechęcić inwestorów.

- Wiemy, że firmy muszą włożyć dużo czasu i pieniędzy w poznanie nowego rynku, obowiązującego w nim prawa, zdobywają potrzebne pozwolenia do prowadzenia działalności, nierzadko muszą zatrudnić lokalnie pracowników lub znaleźć odpowiedniego pośrednika, a także zdobyć odpowiednie kontakty, które umożliwią eksport. Firma rezygnując z rynku, który już poznała naraża się na dodatkowe koszty. My dajemy polskim przedsiębiorcom poczucie bezpieczeństwa i pomagamy im w rozwoju ich działalności – wyjaśnił Karol Rozenberg z BGK.

Jak wyjaśnił, rozwiązaniami takimi jak wykup wierzytelności ubezpieczony w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) BGK przejmuje od eksportera ryzyko braku zapłaty ze strony kontrahenta. Bank wypłaca środki bezpośrednio na rachunek polskiego eksportera. W kolejnych latach BGK otrzymuje spłaty od importera.

BGK podaje, że innym działaniem wspierającym eksport do Afryki jest kredyt dla nabywcy w strukturze sovereign finance – kredytobiorcą jest bezpośrednio rząd danego państwa.

"Polskie firmy w Afryce aktywnie zabiegają o m.in. projekty infrastrukturalne, zbrojeniowe, medyczne, czy też z obszaru IT. Tego typu projekty zlecają bezpośrednio ministerstwa lub agendy rządowe poszczególnych państw. Bez oferty finansowania dopasowanego do konkretnego projektu polskie firmy mają małe szanse na zawarcie takich kontraktów"

wskazano.

Jak zaznaczył dyrektor Biura Transakcji Zagranicznych w BGK Arkadiusz Zabłoński, dotychczas rozmawiano m.in. z przedstawicielami rządów Angoli, Kenii, Rwandy, czy Senegalu.

- Trzeba podkreślić, że te rozmowy są długotrwałe i nie tylko Polska dostrzega potencjał tego kontynentu. Przedsiębiorstwa z całego świata prowadzą w Afryce duże projekty inwestycyjne, szczególnie infrastrukturalne. Najmocniej zabiegają o nie firmy z Chin, Francji, Indii i Turcji. Polacy również mogą z nimi konkurować o kontrakty biznesowe - powiedział.

Najważniejszą informacją dla polskich przedsiębiorców jest to, że podążamy za polskimi spółkami, niezależnie od branży, czy lokalizacji projektu - dodał.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: