Andrzej Duda: Transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu

Transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu; od globalnej społeczności zależy to, jak ukształtujemy tę przestrzeń - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas oficjalnego otwarcia odbywającego się w Katowicach Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021.

W wystąpieniu on-line prezydent stwierdził, że z powodu kryzysu związanego z pandemią Covid-19 szczególnie dostrzegamy jak istotna jest przestrzeń cyfrowa.

Wszyscy żyjemy w świecie cyfrowym, ale jednocześnie żyjemy również w czasach ogromnych wyzwań, które wpływają na nasze życie. To dlatego wszyscy potrzebujemy takiego środowiska, które może być bezpieczne, neutralne, które bazuje na wzajemnym zaufaniu. I tylko od nas, od globalnej społeczności zależy to, jak ukształtujemy tę przestrzeń

mówił Duda

Jego zdaniem, transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu. Ale - zastrzegł - konieczne jest znalezienie odpowiedzi na szereg pytań: w jaki sposób cyfryzacja zmienia nasze życie? Jak możemy najlepiej skorzystać z cyfryzacji na skalę globalną? Jaka jest nasza wizja przyszłej edukacji? Czy możemy w pełni zaufać nowym pojawiającym się technologiom? Jak w najlepszy sposób wykorzystać ich potencjał? Jak chronić prawa człowieka w przestrzeni cyfrowej?

Na te pytania musimy znaleźć odpowiedzi wspólnie. Nie na poziomie pojedynczego państwa, regionu, czy jednej grupy interesariuszy. To, czego naprawdę potrzebujemy, to wspólny wysiłek. W przeciwnym razie nie odniesiemy sukcesu

stwierdził.

Prezydent wyraził nadzieję, że szczyt w Katowicach poskutkuje ukształtowaniem internetu jako przestrzeni bezpiecznej, inkluzywnej, opartej na wzajemnym zaufaniu.

IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to coroczne międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

Źródło

Skomentuj artykuł: