Anna Moskwa: Filarem naszej polityki energetycznej jest suwerenność

- Podstawową zmianą w polityce energetycznej będzie dodanie zasadniczego filaru, jakim jest suwerenność. Jesteśmy do niej gotowi i jest ona priorytetem od 2015 r. - powiedziała dzisiaj podczas konferencji prasowej minister klimatu, Anna Moskwa.

Podczas konferencji prasowej poświęconej odejściu polskiej nergetyki od importu surowców z Rosji, minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, poinformowała o przyjęciu przez rząd zmian w Polityce energetycznej Polski do roku 2040.

- Podstawową zmianą w tej polityce będzie dodanie zasadniczego filaru, jakim jest suwerenność. Jesteśmy do niej gotowi i jest ona priorytetem od 2015 r. Realizowaliśmy plan uniezależnienia się od surowców rosyjskich. Inwestycje w infrastrukturę gazową - projekt Baltic Pipe, połączenie polsko-litewskie, polsko-słowackie pozwalają powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. gotowi na niezależność od rosyjskiego gazu

powiedziała minister Moskwa.

Przypomniała o obowiązku magazynowania gazu w Polsce, który jest cały czas realizowany.

- Dziś nasze magazyny są wypełnione w 60 proc. W przypadku kryzysu jesteśmy gotowi uruchomić rezerwy. Średni ich poziom w Europie to 20 proc., w ostatnim czasie, w sytuacji wojny gazowej z Gazpromem, sięgnął 25 proc. - szacuje Anna Moskwa.

Minister klimatu podkreśliła, że Polska jest gotowa również na uniezależnienie się od rosyjskiej ropy.

- PERN w ostatnich latach zwiększył o 50 proc. zdolność przyjmowania i magazynowania ropy naftowej. Wielkie i konsekwentne inwestycje pozwalają nam czuć się bezpiecznie - powiedziała.

Zaznaczyła, że Polska konsekwentnie obniża poziom importu węgla z Rosji. W 2021 r. było to 8 mln ton w porównaniu do 59 mln ton wydobycia krajowego. Jednocześnie planowane są importy węgla z kierunków zachodnich, m.in. Kanady. 

Anna Moskwa podkreśliła, że "patrząc na już podpisane umowy przełączeniowe i ilości deklarowane w najbliższych aukcjach, możemy powiedzieć, że mamy ponad 30 GW w planowanych aukcjach do 2030 r."

- Jeżeli jeszcze dołączymy plan rozwoju sieci - PSE deklaruje, że do 2030 r. jest w stanie obsłużyć 50 proc. OZE w Polsce - to możemy powiedzieć, że do 2030 r. przy zwiększonych ambicjach osiągniemy 50 GW w OZE

zaznaczyła.

Moskwa wyjaśniła, że "to oznacza zwiększenie ilości OZE w morskiej energetyce wiatrowej, lądowej energetyce wiatrowej, we wsparciu tych inwestycji w dalszym rozwoju w usuwaniu barier legislacyjnych".

Zwróciła ponadto uwagę, że "jednocześnie też jest to dalsze wsparcie rozwoju fotowoltaiki".

- Wczoraj ogłosiliśmy nową edycję programu "Mój prąd", zwiększamy autokonsumpcję i magazynowanie, wspieramy dodatkowymi instrumentami finansowymi to magazynowanie na poziomie indywidualnych gospodarstw domowych" - podkreśliła. Jednocześnie wskazała na magazynowanie na dużą skalę i elektrownie szczytowo-pompowe.

Anna Moskwa zaznaczyła także, że ustawa "zapewni szybką realizację tych niezwykle ważnych inwestycji".

- Cały czas konsekwentna realizacja projektu elektrowni jądrowej z jednoczesnym rozwojem SMR-ów i MMR-ów, tych mikro- i małych technologii, które pozwolą nam uzupełnić stabilne źródła przed 2030 r. - podkreśliła

Źródło

Skomentuj artykuł: