Auto elektryczne można wypożyczyć na kartę biblioteczną?

Miejska biblioteka w Turku, prawdopodobnie jako pierwsza na świecie, zaczęła oferować możliwość wypożyczenia samochodu elektrycznego na użytek własny. Rozpoczęty w poniedziałek program pilotażowy potrwa trzy tygodnie, do końca maja.

To pierwszy taki eksperyment w Finlandii oraz z pewnością na świecie – przekazały władze Turku oraz koncernu Toyota Auto Finland, który w ramach programu dostarcza swoje elektryki serii bZ4X.

Samochód może wypożyczyć każdy, kto ma kartę sieci bibliotek w Turku oraz wydane w Finlandii ważne prawo jazdy.

"Nigdy nie prowadziłem elektryka i nie mam żadnego doświadczenia z takim autem" – przyznał na antenie radia Yle pierwszy Fin, któremu udało się w poniedziałek wypożyczyć samochód na kartę biblioteczną.

Zainteresowanie darmowym korzystaniem z elektryka jest tak duże, że strona rezerwacji padła krótko po uruchomieniu systemu. Czas przewidziany na wypożyczenia auta jest jednak znacznie krótszy niż przypisany na tradycyjne książki – z samochodów można korzystać w dni powszednie oraz w weekendy i święta w porze dziennej.

Popularne w Finlandii miejskie biblioteki zawsze wspierały "równouprawnienie" – zgodnie z ideą, że do literatury dostęp ma każdy niezależnie od wysokości dochodów. W 5,5 mln Finlandii, około połowa mieszkańców ma kartę biblioteczną. Obecnie biblioteki zaczynają działać także w innych obszarach.

"Równość technologiczna jest dla nas równie ważna. Chcemy podzielić się wiedzą o nowych możliwościach i innowacjach" – przekazała szefowa departamentu głównej biblioteki w Turku Rebekka Pilppula.

Zgodnie z długofalowym programem rozwoju miasta i polityką klimatyczną władze Turku chcą osiągnąć neutralność emisyjną do 2029 r.

Niewykluczone, że w przyszłości także inne fińskie miasta, po doświadczeniach z eksperymentu w Turku, przystąpią do programu wypożyczania elektryków na kartę biblioteczną.

Źródło

Skomentuj artykuł: