Bank Światowy ostrzega przed globalną recesją

Mniejsze państwa są szczególnie narażone na spowolnienie gospodarcze - ostrzega raport instytucji.

Bank Światowy obawia się, że "dalsze niekorzystne wstrząsy" mogą zepchnąć światową gospodarkę w recesję w 2023 roku, przy czym szczególnie narażone są małe państwa.

Ostrzeżenie zawarte jest w podsumowaniu półrocznego raportu World Economic Outlook, który ukaże się we wtorek.

Nawet bez kolejnego kryzysu na świecie "oczekuje się gwałtownego spowolnienia, które jest odbiciem bieżącego zacieśniania polityki monetarnej mającej na celu ograniczenie bardzo wysokiej inflacji, pogarszających się warunków finansowych i utrzymującego się zamieszania w związku z inwazją Rosji na Ukrainę", poinformował Bank Światowy.

"Pilne globalne i krajowe wysiłki" są potrzebne, aby złagodzić ryzyko takiej recesji, a także rosnącego zadłużenia na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się, gdzie wzrost inwestycji ma pozostać poniżej średniej z ostatnich dwóch dekad, podał bank z siedzibą w Waszyngtonie.
 

"Kluczowe jest, aby decydenci na rynkach wschodzących i rozwijających się zapewnili, że wszelkie wsparcie fiskalne jest skoncentrowane na grupach wrażliwych, że oczekiwania inflacyjne są utrzymywane pod kontrolą i że systemy finansowe pozostają odporne"

- zakomunikowano.

Skomentuj artykuł: