Prof. Barbara Piontek, obecna wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i szefowa Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej, od 1 marca będzie prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zdecydowała Rada Nadzorcza tej górniczej firmy.
Nowa prezes zastąpi odwołanego ze stanowiska 18 stycznia Włodzimierza Hereźniaka. Obecnie pracami zarządu JSW kieruje wiceprezes spółki ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.
We wtorek Rada JSW rozstrzygnęła konkurs na stanowisko prezesa spółki, ogłoszony dzień po odwołaniu poprzedniego prezesa. Zgłosiło się pięcioro kandydatów. Rozmowy kwalifikacyjne z ich udziałem odbyły się w miniony piątek.
O tym, że prof. Piontek jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia funkcji prezesa JSW, mówiono w środowisku górniczym od kilku tygodni. Jej nazwisko znalazło się m.in. w liście otwartym, jaki związkowcy z JSW napisali do prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego po odwołaniu prezesa Hereźniaka. Strona społeczna wyraziła w tym piśmie sprzeciw wobec tej kandydatury.
Prof. Barbara Piontek jest ekonomistką, profesorem Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz zastępcą prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest ekspertką z zakresu zarządzania publicznego (na szczeblu centralnym i samorządowym), rozwoju branż strategicznych, budowania modeli biznesu oraz innowacyjności gospodarki.
W październiku ub. roku prof. Piontek weszła w skład Rady Nadzorczej największej węglowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej, krótko po powołaniu w skład Rady obejmując funkcję jej przewodniczącej. W medialnych doniesieniach była też wymieniana jako kandydatka na stanowisko prezesa PGG.
Od czerwca ub. roku prof. Piontek pracuje również w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia, a w latach 2016-2020 była wiceprzewodniczącą rady nadzorczej w Tauronie Wytwarzanie. W 2018 r. została również przewodniczącą rady nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Należy do Społecznej Rady Gospodarczej przy wojewodzie śląskim, a także komitetu sterującego Programu dla Śląska przy wojewodzie oraz rady wykonawczej ds. tego programu przy Kancelarii Premiera.
Prof. Piontek była również doradcą strategicznym firm różnej wielkości, jest ekspertką ds. zarządzania strategicznego oraz procesów restrukturyzacji obszarów strategicznych, w tym związanych z bezpieczeństwem strategicznym - także energetycznym. Tworzyła strategie rozwoju miast oraz biznesplany inwestycji strategicznych, brała udział w międzynarodowych i krajowych projektach badawczo-rozwojowych.
Barbara Piontek będzie pierwszą kobietą na czele zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jednak nie pierwszą na tak wysokim stanowisku w górnictwie - w minionych latach ówczesną Kompanią Węglową kierowała Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Obecnie, do czasu objęcia obowiązków przez prof. Piontek – decyzją Rady Nadzorczej – Jastrzębską Spółką Węglową kieruje wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko. W zarządzie firmy pozostają także Radosław Załoziński (odpowiedzialny za sprawy ekonomiczne i handel), wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Duda oraz wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków, wybrany na to stanowisko przez załogę.
Jastrzębska Spółka Węglowa specjalizuje się w produkcji węgla koksowego – w ub. roku udział tego typu węgla w całości produkcji wzrósł z 71 proc. do blisko 80 proc. W 2020 r. kopalnie JSW wyprodukowały ogółem ok. 14,4 mln ton węgla, wobec 14,8 mln ton rok wcześniej.
Na ubiegłoroczne wyniki Grupy JSW, która od stycznia do września 2020 r. miała blisko 1,1 mld zł straty, wpłynęło - jak oceniali przedstawiciele spółki prezentując jej wyniki w trzech kwartałach roku - gwałtowne zahamowanie aktywności gospodarczej w efekcie pandemii, osłabienie popytu i spadek produkcji stali oraz zmniejszenie zapotrzebowania na surowce do jej wytwarzania.