Bayer wypłaci wielomiliardowe odszkodowania dla ofiar Roundupu w USA

Firma chemiczna Bayer wypłaci do 10,9 mld USD na zaspokojenie roszczeń osób u których środek chwastobójczy Roundup wywołał raka. Produkt na bazie glifosatu był przedmiotem około 125 000 procesów sądowych dotyczących jego rzekomo rakotwórczego działania.

Nowojorska kancelaria prawna Weitz & Luxenberg twierdzi, że osiągnęła porozumienie w imieniu prawie 100 000 osób.

Bayer zaprzecza wszelkim wykroczeniom, ale oznajmił, że wypłata zakończy „niepewność”.
Roundup został pierwotnie wytworzony przez amerykańską firmę Monsanto, którą kupił Bayer w 2018 roku.

Od czasu wprowadzenia ponad czterdzieści lat temu stał się najpopularniejszym na świecie środkiem do usuwania chwastów.

W ramach ugody Bayer zapłaci aż 9,6 mld USD na zaspokojenie zaległych roszczeń i odłoży dodatkowe 1,25 mld USD na wszelkie przyszłe działania, poinformowała spółka w specjalnym oświadczeniu.

- To była długa podróż, ale cieszymy się, że osiągnęliśmy sprawiedliwość dla dziesiątek tysięcy ludzi, którzy bez własnej winy cierpią na chłoniaka nieziarniczego po zastosowaniu produktu, który Monsanto zapewnił, że był bezpieczny - powiedział Robin Greenwald, przewodniczący grupy ds. praktyki, zanieczyszczenie środowiska i ochrona konsumentów w firmie Weitz & Luxenberg.

W tym roku zostanie uwolnionych do 5 miliardów dolarów uzgodnionej wypłaty, a kolejne 5 miliardów dolarów zostanie wypłacone w 2021 roku. Bayer powiedział, że nie osiągnięto jeszcze porozumienia w sprawie około 25% zaległych roszczeń.

- Ugoda w sprawie Roundupu jest właściwym działaniem we właściwym czasie, aby Bayer zakończył długi okres niepewności - napisał Werner Baumann, dyrektor naczelny koncernu.

Powtórzył on stanowisko firmy, iż nauka wskazuje, że „Roundup nie powoduje raka, a zatem nie jest odpowiedzialna za rzekome choroby w tym postępowaniu sądowym”.

Niemiecki gigant chemiczny kupił Monsanto za 63 miliardy dolarów dwa lata temu i natychmiast stanął w obliczu prawnych walk o herbicyd.

W sierpniu 2018 r. Sąd w Kalifornii wydał pierwsze orzeczenie łączące Roundup z rakiem, przyznając powodom znaczne odszkodowanie.

W swoich pozwach użytkownicy chwastobójczego specyfiku obwiniają Roundup i jego aktywny składnik glifosat za chłoniaka nieziarniczego i inne nowotwory.

Glifosat jest aktywnym składnikiem wielu środków chwastobójczych, chociaż wiedza na temat jego bezpieczeństwa wciąż nie jest rozstrzygająca. Niektóre kraje wprowadziły zakaz stosowania herbicydów zawierających glifosat, podczas gdy inne nadal je stosują.

Bayer zaprzecza, że glifosat jest czynnikiem rakotwórczym, a jego stanowisko zostało wsparte przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska.

Oprócz rekompensaty za Roundup, Bayer zapłaci również około 820 milionów dolarów na załatwienie spraw związanych z zanieczyszczeniem wody w wyniku zastosowania obecnie zakazanego toksycznego związku chemicznego polichlorowanego bifenylu (PCB).

Ponadto Bayer zapłaci kolejne 400 milionów dolarów, aby rozstrzygnąć zarzuty, że herbicyd na bazie dikamby spowodował szkody w uprawach. Dicamba została również zakazana w Ameryce.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: