Beata Daszyńska-Muzyczka: warunkiem wzrostu eksportu jest konkurencyjny przemysł

Aby polskie produkty znajdowały nabywców na rynkach zagranicznych, co jest warunkiem wzrostu eksportu, polski przemysł musi być konkurencyjny - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka prezes BGK podczas konferencji z okazji 30-lecia powstania ARP.

“Musimy pomyśleć o nowoczesnych technologiach, jeżeli myślimy o polskich produktach, o polskich technologiach, o polskim rynku i żebyśmy wzrastali na rynkach zagranicznych dzięki eksportowi polskich produktów, to nasz przemysł musi być konkurencyjny” - powiedziała prezes BGK.

Według niej, polski przemysł czeka obecnie wiele wyzwań, a tworzenie nowej polityki przemysłowej dla naszego kraju powinno być oparte o pięć filarów, czyli cyfryzację, bezpieczeństwo, lokalizację, zielony ład i nowoczesne społeczeństwo.

“Każde państwo powinno mieć politykę własnego rozwoju, rozwoju gospodarczego i tworzenie nowej polityki przemysłowej jest bardzo ważne dla Polski i dla tworzenia silnej gospodarki europejskiej” 

podkreśliła Daszyńska-Muzyczka.

Jej zdaniem pandemia COVID-19 pokazała możliwości skorzystania z otwierających się "nowych drzwi" ze względu na zerwanie łańcuchów dostaw.

Dodała, że do stworzenia centrów produkcyjnych w Polsce potrzebujemy nowoczesnego przemysłu, który uwzględnia innowacyjne technologie, cyfryzację, nowe modele biznesowe, czy dostęp do wykwalifikowanego rynku pracy.

Prezes przypomniała, że obecnie przemysł w Unii Europejskiej dostarcza 20 proc. PKB i zatrudnia 35 mln osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: