Bezrobocie w Polsce w sierpniu bez zmian

Tak jak w miesiącu poprzednim, stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu br. wyniosła 2,6 proc. - informuje Eurostat. Tym samym Polska ponownie znalazła się na drugim miejscu wśród krajów UE z najniższym bezrobociem. Pierwsze ponownie są Czechy z wynikiem 2,4 proc., a podium zamyka Malta (2,9) - wyprzedzając Niemcy.

Według stosowanej przez Eurostat metodologii sytuacja na rynku pracy w Polsce w sierpniu br. była dobra, a stopa bezrobocia - podobnie jak w miesiącu poprzednim - wyniosła 2,6 proc.

To wynik lepszy niż przed rokiem - w sierpniu 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,2 proc.

To dobra wiadomość, mamy jednak na uwadze, że w miesiącach letnich co roku obserwujemy spadek bezrobocia ze względu na prace sezonowe. Liczymy się więc z niewielkimi wzrostami w kolejnych miesiącach

mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Średnia wśród krajów UE w sierpniu br. wyniosła 6 proc. (bez zmian w porównaniu z lipcem br.). Na tym samym poziomie co przed miesiącem było także bezrobocie w krajach strefy euro - 6,6 proc. 

Tymczasem Główny Urząd Statystyczny podał, że w sierpniu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,8 proc. - To jeszcze lepszy wynik niż wskazywały wstępne szacunki. Takich liczb nie widzieliśmy od ponad trzech dekad - wskazuje minister Marlena Maląg. 

Ostatecznie poziom bezrobocia był o 0,1 pkt proc. niższy niż przewidywały wstępne szacunki MRiPS.

Źródło

Skomentuj artykuł: