W sierpniu zeszłego roku 10 proc. specjalistów IT z Białorusi wybierało Polskę jako miejsce relokacji, teraz robi tak co drugi - powiedziała w piątek w radiowej Trójce pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska.
Orłowska, dyrektor Programu GovTech Polska, która w marcu zeszłego roku została powołana na pełnomocnika premiera ds. GovTech wyjaśniła, że w związku z przeniesieniem resortu cyfryzacji do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w urzędzie powstało centrum GovTech.
"To praktyczna część cyfryzacji, e-usługi i cyfrowe kompetencje"
Mówiła o niektórych projektach, które w ciągu ostatniego roku realizował GovTech - m.in. o platformie konkursowej na innowacyjne zamówienia w administracji.
"Zastanawialiśmy się, dlaczego start-upy nie dostają kontraktów publicznych, dlaczego nie dostarczają rozwiązań dla sektora publicznego, dlaczego start-up nie może stworzyć narzędzia dla obywatela, bo tym się zajmujemy właśnie w centrum GovTech. Teraz takie narzędzie jest, start-upy mogą pokazywać swoje rozwiązania dla administracji, która może je bezpiecznie i zgodnie z przepisami zamówień publicznych zamawiać i kupować"
Jej zdaniem to ważna misja, tym bardziej, że chodzi o małe polskie firmy z dużymi pomysłami.
Innym projekt jest FakeHunter, narzędzie służące do weryfikacji treści publikowanych w internecie, którego pomysłodawcą była PAP. Po raz pierwszy w listopadzie zeszłego roku odbył się konkurs FakeHunter Challenge/Szczepienia. Kolejny wydarzenie zaplanowano na 12-13 marca.
"Mieliśmy do czynienia z wielkim zalewem dezinformacji (...). Mówiliśmy o pandemii dezinformacji. Zastanawialiśmy się, jak najszybciej dostarczyć narzędzie, które będzie odpowiadało na to wyzwanie"
Dodała, że udało się stworzyć FakeHunter - aplikację, którą można ściągnąć na urządzenia mobilne bądź desktop. Dzięki niej można zgłaszać informacje, które wydają się podejrzane - w różnych dziedzinach dotyczących koronawirusa, finansów czy telekomunikacji.
GovTech realizuje także od sierpnia Poland Business Harbour, który ułatwia białoruskim specjalistom z branży IR i firmom z tej branży relokacje na terytorium Polski. Orłowska powiedziała, że jest strona internetowa, na której zostały wywieszone ogłoszenia o pracy, mogące zainteresować stronę białoruską, wprowadzony został też odpowiedni pakiet legislacyjny.
"W sierpniu Białorusini wybierali przede wszystkim Ukrainę, jako pierwsze miejsce do relokacji. Teraz jest to Polska. Podskoczyliśmy z 10 proc., bo tylu Białorusinów wybierało Polskę, do blisko 50 proc., czyli co drugi Białorusin wybiera Polskę do relokacji"
Jej zdaniem w tym roku największym wyzwaniem dla GovTech będzie Krajowy Plan Odbudowy.
"Tutaj są środki oczywiście też na e-usługi i cyfrowe kompetencje, którymi jako centrum GovTech się zajmujemy. Trzeba będzie się zastanowić, jak najbardziej efektywnie wydać te pieniądze, aby przyczyniły się jak najlepiej dla naszego społeczeństwa. A na cyfryzację mamy blisko jedną trzecią planowanych wydatków w KPO"