Bill Gates odchodzi z zarządu Microsoftu. Chce bardziej skupić się na filantropii

Współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates, rezygnuje z członkostwa w zarządzie firmy, aby poświęcić więcej czasu działalności charytatywnej. Twierdzi, że chce się teraz skupić na takich problemach globalnych jak: zdrowie i rozwój, edukacja czy walka ze zmianami klimatu.

65-letni Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, opuścił również zarząd potężnej spółki holdingowej Warren Buffett, Berkshire Hathaway.

Bill Gates zrezygnował z codziennej pracy w Microsofcie już w 2008 roku. Ogłaszając swoją decyzję, Gates oznajmił, że firma „zawsze będzie ważną częścią pracy mojego życia” i nadal będzie zaangażowany w kierowanie nią.

Dodał także: „Z niecierpliwością czekam na tę kolejną fazę jako okazję do podtrzymania przyjaźni i partnerstwa, które były dla mnie najważniejsze, nadal wnoszę wkład do dwóch firm, z których jestem niesamowicie dumny, i traktuję priorytetowo moje zaangażowanie w rozwiązywanie problemów które są jednymi z najtrudniejszych wyzwań na świecie ”.

Gates jest wyszczególniony przez Forbesa jako drugi najbogatszy człowiek na świecie, po założycielu Amazona, Jeferze Bezosie, a jego majątek wyceniany jest na 103,6 miliarda dolarów.

Były współtwórca Microsoftu zrobił fortunę rozwijając oprogramowanie na komputer osobisty.
Jako młody człowiek porzucił studia i przeniósł się do Albuquerque w Nowym Meksyku, gdzie ze swoim przyjacielem z dzieciństwa Paulem Allenem założył Microsoft.

Wielki przełom w działalności ich firmy nastąpił w 1980 r., kiedy Microsoft podpisał umowę z IBM na budowę systemu operacyjnego znanego jako MS-DOS. Sześć lat później Microsoft wszedł na giełdę i w ciągu roku Bill Gates (mając 31 lat) stał się najmłodszym miliarderem, który samodzielnie doszedł do takiego majątku.

Gates większość swojego czasu poświęca organizacji charytatywnej, Fundacji Billa i Melindy Gatesów, którą założył wraz z żoną,.

Para została nazwana najbardziej hojnymi filantropami w USA w 2018 r. przez The Chronicle of Philanthropy, po tym, jak przekazała fundacji 4,8 mld USD.

Źródło

Skomentuj artykuł: