Biznes musi się opłacać

Dyskusja na temat aktualnej sytuacji gospodarczej, jakie są najważniejsze wyzwania oraz jak wykorzystać szanse na rozwój – były głównymi tematami tegorocznej edycji VII Kongresu Polskiego Kapitału z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu wskazał, że biznes musi się opłacać, ale w sposób akceptowany społecznie.

Przyciągamy do Polski najlepsze firmy i ich technologie

- Dlatego musimy z jednej strony poszukiwać tego, co jest zgodne z potrzebami społeczeństwa i chroni środowisko naturalne, a z drugiej strony co daje szansę szybkiego rozwoju - powiedział premier. Zdaniem szefa rządu, Polska ma szansę być mocnym ogniwem odbudowującym łańcuchy dostaw po okresie pandemii. – Myślę, że Polska może być beneficjentem odtwarzania łańcuchów dostaw po COVID-19, po tym pewnym trendzie globalizacyjnym, który się zarysował. To wielka szansa – mówił premier podczas wystąpienia. Jak dodał, aby tak się stało, musimy mocno włączyć się w to, co wyznacza współczesne trendy globalne, trendy współczesnego kapitalizmu. – Przyciągamy do Polski najlepsze firmy i ich technologie. Angażuje to polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, które przy okazji rosną i rozwijają się – wskazał szef rządu. Jak podkreślił, jeśli polscy przedsiębiorcy będą się mieli dobrze, a polski kapitalizm będzie oparty na zdrowych zasadach i fundamentach akceptowanych społecznie oraz przyjaznych dla środowiska, to Polska będzie się rozwijała.

Wpływ agresywnej, rosyjskiej polityki na światową gospodarkę

Szef rządu mówiąc o gospodarce, współczesnych wyzwaniach i rozwoju podkreślił, że należy brać pod uwagę obecny globalny kryzys wywołany m.in. rosyjską agresją na Ukrainę. – Polityka może określić w bardzo brutalny i okrutny sposób całą naszą rzeczywistość - wskazał. Wyraził też nadzieję, że nie tylko Ukraina obroni swoją suwerenność i integralność terytorialną, ale także, że Rosja za swoją brutalną politykę zostanie ukarana.  – Liczę, że za parę miesięcy, może parę kwartałów najdalej wyjdziemy z tego trudnego politycznie czasu i będziemy mogli skoncentrować się na tym, co jest tym trendem przyszłości – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

VII Kongres Polskiego Kapitału to największe w kraju cykliczne wydarzenie, organizowane przez magazyn Forbes. Służy wymianie doświadczeń właścicieli i menedżerów dużych polskich przedsiębiorstw. Równolegle odbywał się II Kongres Odpowiedzialnego Kapitału, na którym poruszono tematykę zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz wyzwań środowiskowych i klimatycznych.

Skomentuj artykuł: