Biznes: Zależności przypominające niewolnictwo

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz domaga się przyspieszenia prac legislacyjnych w zakresie wyznaczenia ram współpracy pomiędzy franczyzodawcami a franczyzobiorcami.

- W ramach Zespołu Roboczego ds. Franczyzy, działającego od 2 lipca 2020 r. w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamie Abramowiczu, organizacje przedsiębiorców opracowały Kodeks Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy zawierający zasady wzajemnych relacji pomiędzy franczyzodawcami a franczyzobiorcami - informuje Agnieszka Libor-Łobanowska, Radca Rzecznika. Kodeks stanowi wartościową pomoc dla firm. Rzecznik MŚP wskazał, że maksymalny 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy przez franczyzobiorcę oraz obowiązywanie zakazu konkurencji wyłącznie w okresie obowiązywania umowy uwolni franczyzobiorców, którymi z reguły są małe firmy, od zależności przypominającej niewolnictwo. Działalność przynosi straty i w obecnej sytuacji prawnej muszą dalej miesiącami je generować, wpadając w spiralę zadłużenia, jednocześnie płacąc korporacji za franczyzę, której kontynuacja rujnuje życie małemu przedsiębiorcy. - Trzeba z tym skończyć - zauważa jednoznacznie Rzecznik MŚP. Ponadto Rzecznik MŚP we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości podjął  decyzję o przeniesieniu dalszych działań na rzecz wprowadzenia wypracowanych zasad w życie do ministerstwa w związku z prowadzonymi w resorcie pracami analitycznymi w sprawie wypracowania ram prawnych i wprowadzenia do polskiego systemu prawnego pojęcia, zasad działania oraz zasad formalnych istnienia umowy franczyzowej, a także stosunku prawnego nawiązanego w ten sposób.

- Ministerstwo Sprawiedliwości, biorąc pod uwagę Kodeks Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy wypracowany w Zespole Roboczym ds. Franczyzy w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, przygotowało projekt zmian w Kodeksie cywilnym, zakładający wprowadzenie do polskiego systemu prawnego umowy franczyzy jako umowy nazwanej. Z końcem grudnia 2022 r. resort sprawiedliwości złożył wniosek o wprowadzenie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Prawo własności przemysłowej, który zawiera przedmiotowe regulacje - wyjaśnia Agnieszka Libor-Łobanowska. - Mając na uwadze informacje przekazane o stanie prac z Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzecznik MŚP pismem 10 marca 2023 r. zwrócił się do Szefa Rządowego Centrum Analiz o wskazanie, na jakim etapie jest analiza propozycji przedmiotowych przepisów. W odpowiedzi z 22 marca 2023 r. wskazano, że procedowaniem wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zajmuje się Departament Programowania Prac Rządu w KPRM - dodaje.

W związku z powyższym, Rzecznik MŚP pismem z 23 marca 2023 r. wystąpił do Dyrektora Departamentu Programowania Prac Rządu w KPRM o przekazanie informacji w tym zakresie. W odpowiedzi poinformowano, że Zespół do spraw Programowania Prac Rządu nie podjął jeszcze decyzji o terminie rozpatrzenia wniosku Ministra Sprawiedliwości o włączenie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Praw własności przemysłowej.

- Rzecznik MŚP Adam Abramowicz w imieniu przedsiębiorców apeluje o pilne procedowanie przedmiotowych przepisów, które uregulują relacje franczyzobiorców i franczyzodawców, w szczególności wprowadzenie maksymalnie 3-miesięcznego terminu wypowiedzenia umowy przez franczyzobiorcę oraz obowiązywanie zakazu konkurencji maksymalnie do końca okresu obowiązywania umowy - podsumowuje Libor-Łobanowska.

Przydatny adres:

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Ul. Wilcza 46 | 00-679 Warszawa
tel. 22 123 70 70, fax 22 123 70 71
www.rzecznikmsp.gov.pl| biuro@rzecznikmsp.gov.pl

Obserwuj pracę Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców:

➡️ https://www.facebook.com/BiuroRzecznikaMSP/

➡️ https://twitter.com/RzecznikMSP

➡️ https://www.youtube.com/rzecznikmsp

🌐 https://rzecznikmsp.gov.pl/

📧 https://rzecznikmsp.gov.pl/kontakt/newsletter/

Skomentuj artykuł: