Blisko 4 mld zł zainwestują firmy w Łódzkiej SSE

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna w pierwszych trzech kwartałach br. pozyskała 42 inwestycje na kwotę 3,8 mld zł. Inwestorzy strefowi utworzą ponad 1400 nowych miejsc pracy i utrzymają blisko 7000 stanowisk. To najlepszy wynik w tym roku wśród wszystkich polskich stref. ŁSSE jest także w top 10 najnowszego światowego rankingu stref ekonomicznych i zdobyła w nim nagrody specjalne.

Wśród firm, które dołączyły do ŁSSE w tym roku przeważają firmy produkcyjne, jest ich aż 40 z 42. Dominują inwestorzy z branż: spożywczej, meblarskiej, chemicznej, produkcji opakowań, konstrukcji stalowych czy maszyn rolniczych. Na tym etapie udział MŚP i dużych firm jest prawie identyczny, gdyż dużych firm jest tylko o dwie więcej. Prym nadal wiedzie polski kapitał, ponieważ 28 z 42 inwestycji realizują polskie firmy.

Najwięcej w 2022 roku w Łódzkiej SSE zainwestuje japoński Daikin, gigant w produkcji pomp ciepła. Wyda 1,5 mld zł na budowę nowoczesnej fabryki w podłódzkim Ksawerowie. Prężnie rozwija się branża produkcji opakowań, np. firma Sonoco Consumer Products Poland zwiększy produkcję w kutnowskiej fabryce. Zamierza zainwestować blisko 50 mln zł. Wśród MŚP kwoty nakładów na inwestycje wahają się od 2 do blisko 40 mln zł. Opharm SA działający w sektorze produktów higienicznych, leków i wyrobów medycznych zainwestuje w zwiększenie zdolności produkcyjnej. Podobne plany ma Kikgel, który produkuje sterylne opatrunki hydrożelowe w Ujeździe.

W najnowszym światowym rankingu FDi Magazine (z grupy Financial Times) strefy oceniane były za progres jaki zrobiły w 2021 r. względem 2020 r.. Oprócz miejsca w ścisłej światowej czołówce Łódzka Strefa otrzymała trzy nagrody specjalne: za pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli przez Brexit, za zrównoważony rozwój i zaawansowanie technologiczne.

- Jako jedna z nielicznych stref na świecie od kilku lat nie wypadamy ze światowej dziesiątki. Miejsce w światowej czołówce to efekt zarówno rekordowego roku inwestycyjnego w ŁSSE jakim był 2021 jak i ciągłego poszerzania oferty strefy. Bo Łódzka Strefa dziś to nie tylko zwolnienia w podatku dla inwestorów, ale wsparcie firm polskich które ucierpiały na Brexicie, program wspierający eksport, projekt dofinansowań do szkoleń dla pracowników MŚP, wsparcie dla startupów, za chwilę także europejski hub innowacji - mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

- Staliśmy się Strefą 4.0., która jest źródłem innowacji napędzających Przemysł 4.0. w Polsce i nie tylko. Od kilku lat prowadzimy akceleratory startupowe, w którym rodzą się nowoczesne rozwiązania dla biznesu. W naszym portfolio mamy już blisko 150 startupów, które otrzymały od nas wsparcie merytoryczne i finansowe podczas tworzenia nowych technologii. Jesteśmy liderem w tworzeniu innowacji opartych o technologię 5G i wprowadzanie jej do fabryk naszych inwestorów dzięki akceleratorowi S5. Konsekwentnie tworzymy Hub Innowacji, którego częścią za chwilę będzie Re_Connect, czyli przestrzeń w której będziemy pokazywać jak wykorzystać nowoczesne technologie w biznesie. Łączymy ludzi, pomysły, możliwości, technologie, biznes i za to jesteśmy doceniani na arenie międzynarodowej - wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

- To że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna dostała i dostaje tyle wyróżnień to jest znak szczególny. Tego nie spotyka się na co dzień. Branża AGD za którą na co dzień jestem odpowiedzialny zainwestowała w trzech regionach w Polsce. Ale to w Łodzi mamy ostatnio olbrzymie inwestycje. Miliardowa inwestycja firmy Daikin w fabrykę pomp ciepła, blisko 400 mln zł na linię produkcyjną w fabryce pralek BSH, rozwija się też firma Miele, czy Whirlpool. Dzięki tym inwestycjom staliśmy się numerem 1 w UE - mówi Wojciech Konecki, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i prezes APPLiA Polska Związku Pracodawców AGD.

Źródło

Skomentuj artykuł: