Straż Graniczna przekazała wykonawcom plac pod budowę 186-km zapory na granicy polsko-białoruskiej. Na odcinku Puszczy Białowieskiej wykonawcą zapory jest firma Budimex, która dokłada wszelkich starań aby prace były prowadzone profesjonalnie oraz z poszanowaniem mieszkańców i środowiska naturalnego.
Prace Budimeksu będą prowadzone na 100-kilometrowym odcinku, pas przygraniczny stanowi mniej niż 40% jego długości.
Rozumiejąc emocje, jakie pojawiają się wokół tematu budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, w tym w szczególności na odcinku Puszczy Białowieskiej, 26 stycznia br. przedstawiciele Budimeksu przeprowadzili konsultacje z samorządami. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele wojska, wójtowie pięciu gmin położonych na szlaku inwestycji, nadleśnictwa oraz starosta powiatu hajnowskiego.
W czasie rozmów firma zapewniła, że punkty magazynowania i składowania jej materiałów budowlanych są i będą neutralne środowiskowo. Mimo iż zamówienie nie wymaga tego od firmy jako wykonawcy, nad realizacją całej inwestycji prowadzony będzie zewnętrzny nadzór środowiskowy.
Jaj zaznacza firma w opublikowanym komunikacie, „zapewniamy, że prace wokół zapory, transport oraz magazynowanie surowców będą prowadzone zgodnie z najlepszymi standardami budowlanymi i środowiskowymi”. Zaplanowane są m.in.:
- zabezpieczenie gruntu podwójną i potrójną izolacją przed przeciekami,
- apteczki ekologiczne,
- osłonięcie i zabezpieczenie punktów napraw sprzętu budowlanego,
- zabezpieczenie zbiorników na paliwa,
- posegregowanie i zabezpieczenie punktów odpadów,
- przygotowanie oddzielnych punktów odpadów niebezpiecznych,
- ogrodzenie i monitorowanie terenów.
„Prace będą prowadzone w ciągu dnia, a planowany ruch samochodów ciężarowych w lokalizacji budów to kilka pojazdów na godzinę. Po zakończeniu inwestycji wszystkie drogi zostaną przywrócone do stanu pierwotnego lub lepszego od zastanego. Prace nad całą inwestycją potrwają sześć miesięcy, a w zaporze zaplanowane są przejścia dla zwierząt” - zapewnia Budimex. „Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby minimalizować niedogodności mieszkańców oraz uwzględniać potrzeby środowiska naturalnego puszczy” – dodaje firma.