Bydgoska Pesa z prawie 400-milionowym kontraktem

Podczas międzynarodowych targów kolejowych InnoTrans w Berlinie, PKP Intercity podpisało umowę z PESĄ Bydgoszcz na naprawę na piątym poziomie utrzymania (P5) 59 wagonów serii 152A i 154A. Bydgoska spółka za wykonanie umowy otrzyma 376 mln zł. To kolejny krok we wzmacnianiu parku wagonowego PKP Intercity i zwiększaniu komfortu podróży.

Po wykonaniu naprawy wagony będą przystosowane do prędkości 200 km/h. Zaoferują liczne udogodnienia dla pasażerów, takie jak: WI-FI, indywidualne oświetlenie, nową klimatyzację, dynamiczny system informacji prezentowany na tablicach świetlnych czy nowe drzwi odskokowo-przesuwne. Umowa ma zostać zrealizowana do 2026 r., a pierwsze wagony z kontaktu zostaną odebrane po 250 dniach od momentu przekazania ich do PESY. Bydgoska spółka za wykonanie umowy otrzyma 376 mln zł.

Podpisana umowa to kolejny przykład udanej współpracy pomiędzy bydgoskim producentem a PKP Intercity. Narodowy przewoźnik odebrał już od PESY 110 zmodernizowanych wagonów typu 111A-20, które przechodziły modernizację wraz z naprawą na piątym poziomie utrzymania. Do parku taborowego spółki dołączy jeszcze 15 takich pojazdów. Zakończenie ich odbiorów, zgodnie z zapisami umowy, planowane jest w drugim kwartale 2023 roku, a wartość całego kontraktu wynosi 540,4 mln zł. W bydgoskich zakładach modernizowane są również składy ED74. Do tej pory spółka odebrała 7 z 14 pojazdów. Wartość całego zamówienia wynosi 275 mln zł, a ostatni zmodernizowany pojazd trafi do PKP Intercity w 2023 r. Pod koniec 2020 r. PKP Intercity odebrało ostatnie ze 125 wagonów, które dla przewoźnika zmodernizowała bydgoska PESA. Tym samym zrealizowana została warta blisko 470 mln zł umowa. Z nowoczesnych wagonów korzystają pasażerowie w całej Polsce, podobnie jak z wielofunkcyjnych wagonów COMBO.

Skomentuj artykuł: