Służby mogą wziąć twój telefon. Szykowana jest zmiana w prawie

Zasady nieodpłatnego udostępniania w sytuacji kryzysowej urządzeń telekomunikacyjnych oraz radiowych urządzeń nadawczych reguluje projekt rozporządzenia opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Teraz zostanie on poddany konsultacjom.

Rozporządzenie ma dostosować procedury udostępniania urządzeń telekomunikacyjnych w sytuacji kryzysowej w związku z wejściem w życie Prawa komunikacji elektronicznej (PKE) i ma zastąpić dotychczasowe rozporządzenie ws. nieodpłatnego udostępniania urządzeń z 2010 r.

Zgodnie z prawem przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek darmowego udostępniania urządzeń telekomunikacyjnych (np. smartfon, komputer, tablet) innym przedsiębiorcom i podmiotom, które w sytuacji kryzysowej niosą pomoc i ratują ludzi. Chodzi o podmioty wykonujące zadania na rzecz obronności, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa państwa oraz porządku publicznego. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni w sytuacji kryzysowej mają obowiązek udostępnić ratownikom urządzenia telekomunikacyjne, np. smartfony i komputery.

Nowością wobec dotychczas obowiązujących rozwiązań, wynikającą z PKE, jest to, że obowiązek ten będzie dotyczył również podmiotów wykorzystujących urządzenia pracujące w amatorskiej służbie radiokomunikacyjnej.

W sytuacjach zagrożenia także osoby prywatne muszą za darmo pożyczyć służbom radiowe urządzenia nadawcze lub nadawczo-odbiorcze (np. walkie-talkie). W tym wypadku urządzenia mogą pożyczać służby ustawowo powołane do niesienia pomocy (np. policja, pogotowie, wojsko), a także inne podmioty realizujące zadania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz porządku publicznego.

Według projektu rozporządzenia ratownicy oraz służby mają obowiązek poinformowania przedsiębiorców i osób prywatnych o terminie i miejscu zwrotu pożyczonego urządzenia "niezwłocznie", ale nie później niż 14 dni od dnia, kiedy urządzenie nie jest już potrzebne w związku np. z zakończeniem akcji ratowniczej. Jeśli pożyczający nie jest w stanie dotrzymać tego terminu, musi o tym powiadomić drugą stronę maksymalnie 7 dni przed ustalonym terminem zwrotu; a także wyznaczyć nowy termin lub miejsce zwrotu. Powiadomienie może być w formie papierowej lub elektronicznej.

Projekt ustala, że strony powinny sporządzać protokoły zarówno przy udostępnienia urządzenia, jak i przy jego zwrocie. Protokół powinien zawierać dane identyfikujące firmę i urządzenie (np. nazwa firmy, nr seryjny laptopa, opis wyglądu). Przed sporządzeniem protokołu zwrotu ratownik ma obowiązek oględzin przedmiotu oraz sprawdzenia jego działania.

Jeśli niemożliwy jest zwrot, przedstawiciel służb lub ratownik musi z kolei sporządzić protokół utraty albo zniszczenia urządzenia.

W projekcie podkreślono, że rozporządzenie nie będzie mieć wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców. Pożyczenie urządzenia nie może też wpływać na sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, a także osób niepełnosprawnych oraz starszych.

Projekt związany jest z realizacją Prawa komunikacji elektronicznej i ma zastąpić dotychczasowe rozporządzenie ws. nieodpłatnego udostępniania urządzeń, uchwalonego w 2010 r. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia. Natomiast ogłoszenie MC planuje w IV kwartale tego roku. 

Źródło