Cenne numizmaty

Ogromne kolejki ustawiały się pod 16 oddziałami Narodowego Banku Polskiego po  banknot 20-złotowy i złotą monetę o nominale 500 zł z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pasjonaci numizmatyki i amatorzy szybkiego zarobku chcieli je kupić, bo to kolekcjonerski rarytas.

Banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" został wyemitowany w uznaniu zasług prezydenta dla ojczyzny. W sumie NBP wypuścił 80 tys. sztuk. tego banknotu kolekcjonerskiego, za który w NBP trzeba było zapłacić 100 zł. Na aukcjach ceny wahają się od 180 do 255 zł. Natomiast złota moneta (próba 999,9) o nominale 500 zł z wizerunkiem prezydenta Kaczyńskiego ma mniejszą emisję - tylko 1500 sztuk, a cena w NBP to 9500 zł brutto. W przedsprzedaży trzeba zapłacić od 11 tys. do 12 tys. zł.

W Polsce jedynym prawym emitentem monet i banknotów, w tym również kolekcjonerskich, jest NBP. Bank ten również zajmuje się handlem emitowanymi przez siebie walorami kolekcjonerskimi. Prywatni kolekcjonerzy mają możliwość zakupu numizmatów po cenach emisyjnych bezpośrednio w kasach oddziałów NBP oraz za pośrednictwem udostępnionej przez NBP platformy internetowej o nazwie Kolekcjoner. Zakup numizmatów bezpośrednio w NBP jest najtańszym sposobem zakupu.

Kolejnym sposobem jest robienie zakupów u autoryzowanych dystrybutorów wartości kolekcjonerskich. Dystrybutorzy to prywatne firmy, które mają podpisaną umowę z NBP i umożliwiają zakup nowych emisji z dodatkową, własną marżą handlową. Niestety również dystrybutorzy mają ograniczone ilości posiadanych do sprzedaży numizmatów i nie zawsze mamy pewność, że kupimy u wybranego dystrybutora nową emisję w atrakcyjnej cenie. Dlatego warto założyć abonament numizmatyczny, jeśli ktoś chce się zajmować kolekcjonerstwem na poważnie - to subskrypcja prawa do nabycia nowych emisji monet i banknotów kolekcjonerskich. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się monety kolekcjonerskie - zwłaszcza te ze szlachetnych kruszców. Stanowią bowiem dobrą lokatę kapitału. W ich produkcji specjalizuje się Mennica Polska. Jest jedynym producentem monet obiegowych w Polsce. Na zlecenie Narodowego Banku Polskiego produkuje nominały: 5 zł, 2 zł, 1 zł, 50 gr, 20 gr i 10 gr. Jednak obrotem monetami i złotem zajmują się też inne firmy w Polsce, m.in. Mennica Skarbowa. Mennica Skarbowa sprzedała 2,1 tony złota w całym 2020 roku w porównaniu do 1,1 tony rok wcześniej. W ciągu 12 miesięcy wypracowała rekordowe 529,7 mln zł przychodów (wzrost o 127 proc.) i 18,2 mln zł zysku netto (wzrost o ponad 420 proc.). - Analizując strukturę sprzedaży, warto zauważyć, że 19 proc. przychodów spółka uzyskała ze sprzedaży online (poprzednio była to wartość 14 proc.). Najchętniej kupowanymi produktami były sztabki złota o wadze 1g i 100g, a także uncjowe monety bulionowe - czytamy w komunikacie Spółki. - Zanotowaliśmy rekordowe wyniki w historii spółki. Z jednej strony to efekt przede wszystkim wzrostu kursu złota, ale także coraz większej popularności tego kruszcu jako lokaty kapitału - przyznaje prezes Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy. Z drugiej zaś strony wpływ na kondycję spółki miał rozwój sieci stacjonarnej i zwiększenie zapasów złota tak, by były dostępne w każdej chwili dla klientów. Prezes Mennicy szacuje, że w Polsce w 2020 roku sprzedało się ponad 8 ton złota. I mowa tu o całkowitej sprzedaży realizowanej także przez inne mennice i firmy obracające złotem. - To jest historyczny rekord. Polacy dostrzegli siłę nabywczą tego kruszcu w momencie, kiedy nie opłaca się oszczędzać w banku, inwestować w lokaty czy kupować obligacje - podkreśla prezes. - Ten zwiększony popyt na złoto obserwujemy także w 2021 roku, co niewątpliwie wpłynie korzystnie na naszą kondycję w okresie średnioterminowym - dodaje.

Mennica Skarbowa uruchomiła ostatnio m.in. sklep outletowy, w którym można nabyć złoto inwestycyjne w atrakcyjnych cenach, a także poszerzyła sieć sprzedaży. Dodatkowo, na początku tego roku, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony klientów spółka uruchomiła nową usługę - możliwość przechowywania złota w skrytce Bezpiecznego Skarbca, czyli w jednym z najnowocześniejszych i najbardziej bezpiecznych skarbców w Polsce.

Źródło

Skomentuj artykuł: