Chińskie wsparcie dla gospodarki podbija ceny miedzi

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje w reakcji na pozytywne oceny wśród inwestorów potencjalnych bodźców dla chińskiej gospodarki, największego odbiorcy metali przemysłowych na świecie.

Miedź w transakcjach 3-miesięcznych zyskuje 0,1 proc. i kosztuje na LME 9.518,00 USD za tonę - podają maklerzy. Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 0,94 proc. i jest po 4,3270 USD za funt.

Ekonomiści oczekują, że chińskie władze wprowadzą od początku przyszłego roku bodźce fiskalne dla gospodarki po tym, jak najwyżsi chińscy urzędnicy wskazali, że ich cele na 2022 r. obejmują stabilizację wzrostu w gospodarce.

Na rynkach oczekuje się, że chińskie władze w 2022 r. mogą stosować mniej "niespodzianek" regulacyjnych, które w tym roku - wprowadzane od sektora technologii po edukacje i rozrywkę - wielokrotnie zaskakiwały inwestorów.

Na razie jednak w Chinach zapotrzebowanie na metale przemysłowe może być niższe z powodu sezonowego zimowego zastoju w przemyśle, bo producenci spowalniają działalność podczas tej chłodniejszej pory roku. Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 28 USD i kosztowała 9.506,00 USD za tonę.

Źródło

Skomentuj artykuł: