Przenoszenie rozwiązań ERP – planowania zasobów przedsiębiorstwa - do chmury to ogólnoświatowy trend. Z prognoz firmy badawczej Gartner wynika, że już w 2024 r. 60% firm zdecyduje się na wdrożenie systemu cloud ERP. Według badań SAP, dostawcy polskiego rynku aplikacji biznesowych, firmy z Polski również coraz chętniej sięgają po rozwiązania cloud.
Przynajmniej w jednym obszarze biznesu wykorzystuje je 8 na 10 badanych, średnio wdrażając je w 6. obszarach. Natomiast zaledwie mniej niż jedna na cztery firmy (37%) zdecydowała się na przeniesienie do chmury systemu ERP. Znaczące przyspieszenie w adopcji systemów do holistycznego zarządzania zasobami firmy oferuje chmura publiczna.
Wdrożenie systemu ERP w chmurze publicznej to rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które chcą szybko osiągnąć wymierne efekty implementacji i sprawnie przeprowadzić cały proces migracji. Wybranie tego modelu transformacji biznesowej pozwala wykorzystać najlepsze rynkowe praktyki i zestandaryzowane procesy.
W tym modelu cała infrastruktura oraz warstwa aplikacyjna jest zapewniana przez SAP. To po prostu tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu rozwiązanie, w stosunku do cloud ERP w chmurze prywatnej. Tutaj odpadają całkowicie wszystkie koszty i wyzwania związane z utrzymaniem infrastruktury, utrzymaniem i rozwojem aplikacji w firmowym centrum danych
mówi Marcin Demkiw, dyr. ds. wsparcia sprzedaży SAP Polska.
Chmura prywatna oferuje firmom dalece bardziej zaawansowane możliwości w zakresie dopasowania procesów i narzędzi, ale wiążę się również z inwestycją znacząco większych zasobów - zarówno czasowych jak i pieniężnych. Przed podjęciem decyzji o wyborze modelu wdrożenia systemu cloud ERP należy rozważyć bardzo dokładnie wszelkie możliwe scenariusze implementacji i późniejszego korzystania z rozwiązań do holistycznego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.
Wdrożenia systemów cloud ERP wymagają od firmy posiadania tzw. mentalności chmurowej (ang. „cloud mindset”). W tradycyjnych implementacjach rozwiązań klasy ERP firmy często naciskały na dopasowanie narzędzi do obecnych procesów biznesowych. Zajmowało to zawsze dużo czasu, wymagało zaangażowania wielu interesariuszy i nie gwarantowało szybkiego zwrotu z inwestycji. Realizacja projektów transformacyjnych w chmurze publicznej umożliwia odwrócenie logiki całego procesu.
Firmy, które inicjują procesy implementacji systemów cloud ERP w chmurze publicznej adresują bardzo konkretne potrzeby biznesowe i widzą potencjał public cloud w wielu różnych obszarach. Najczęściej wprowadzają tego typu rozwiązania w planowaniu sprzedaży i badaniu potrzeb klientów, zarządzaniu łańcuchem dostaw i sytuacjami awaryjnymi, planowaniu produkcji i analizie predykcyjnej, zarządzaniu magazynem czy w procesach HR.