Co piąty wypadek zdarzył się piątek

Co piąta kolizja bądź wypadek na polskich drogach w 2021 r. zdarzyły się w piątek, niewiele mniej miało miejsce w poniedziałki - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Statystyki wskazują, że najbezpieczniejsze okazały się niedziele.

Z danych Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego wynika, że 2021 roku w wyniku różnego rodzaju zdarzeń drogowych doszło do 921 tys. uszkodzeń pojazdów, naprawianych następnie z polisy OC oraz 36 tys. szkód osobowych (również zgłaszanych do wystawców polis OC).

Wartości te były nieco wyższe niż w 2020 roku, jednak znacząco niższe niż przed pandemią – w 2019 roku doszło bowiem aż do 64 tys. szkód na osobach oraz ponad 1 mln szkód w mieniu likwidowanych z obowiązkowego ubezpieczenia OC - podał UFG.

Dodał, że najgorszymi miesiącami pod względem liczby szkód były w ubiegłym roku czerwiec i październik.

Jak zaznaczył Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, kierujący pojazdami wzmożoną czujność powinni zachować w piątki. "W ubiegłym roku właśnie w tym dniu tygodnia doszło łącznie do 170 tys. zdarzeń. Niewiele mniej kolizji drogowych przytrafiało się kierującym w poniedziałki - łącznie w 2021 r. było ich blisko 160 tys." - podał.

Znacznie bezpieczniejsze były natomiast weekendy, a w szczególności niedziele, w które łącznie odnotowano +tylko+ do 62 tys. szkód.

UFG podał, że na koniec 2021 roku w jego bazie było blisko 27 mln aktywnych umów ubezpieczenia OC, tj. o blisko 1 mln więcej niż rok wcześniej.

"Na wykupienie polisy autocasco (AC) zdecydowało się 6,7 mln właścicieli pojazdów (o ponad 400 tys. więcej niż w 2020 roku), co oznacza, że niemal co czwarty pojazd w Polsce był objęty tym ubezpieczeniem" - dodał.

Ziąber zwrócił uwagę, że o ile wykupienie ubezpieczenia autocasco jest dobrowolne, o tyle ubezpieczenie OC musi mieć każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce i wprowadzonego do ruchu.

Jak wyjaśnił, korzystając z zaawansowanych systemów informatycznych oraz gromadzonych i aktualizowanych na bieżąco danych ubezpieczeniowych, Fundusz jest w stanie zidentyfikować posiadaczy pojazdów, którzy nie dopełnili obowiązku wykupienia polisy OC. "Zapominalskim grożą dodatkowe opłaty" - przypomniał.

Dodał, że Ośrodek Informacji UFG gromadzi nie tylko dane na temat ubezpieczeń, ale również szkód, które następnie mogą być udostępnione zakładom ubezpieczeń i wpływać na wysokość składki. "W ciągu roku do UFG spływa ponad miliard zapytań od ubezpieczycieli" - powiedział.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny m.in. prowadzi ogólnopolską bazę danych ubezpieczeniowych, z której korzystają m.in. zakłady ubezpieczeń do celów taryfikacji umów i likwidacji szkód. UFG zajmuje się też wypłatą odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Ponadto, wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, w których sprawca szkody nie został ustalony - czytamy na stronie UFG.

Źródło

Skomentuj artykuł: