Czat RCS zamiast sms’ów?

Ta usługa jest przez wielu określana mianem następcy SMS. Chodzi o Czat RCS (Rich Communication Services) , która umożliwia obsługę długich komunikatów tekstowych, załączanie multimediów czy np. podaje informację o dostarczeniu i odczytaniu wiadomości. Infowire.pl podało, że sieć Play wprowadza usługę Czat RCS w oparciu o własną platformę.

SMS (Short Message Service) to usługa znana przez wszystkich. Towarzyszy nam od niemal 28 lat. Służy do przesyłania krótkich wiadomości tekstowych (esemesów) w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej.

Pierwszy w historii SMS został wysłany 3 grudnia 1992 r. z Wielkiej Brytanii. Neil Papworth, pracownik Vodafone, składał w nim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim kolegom.

Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników oraz wraz z postępem technologii zmianie ulega również podejście do wiadomości tekstowych. Wypracowano standardu RCS, który oferuje zdecydowanie więcej niż standardowe wiadomości, zachowując przy tym wiele ich zalet.

Korzystanie z Czatu RCS nie będzie wiązało się z koniecznością instalacji nowej aplikacji. Do wysyłania i odbierania wiadomości służy domyślna aplikacja obsługująca wiadomości. Warto zaznaczyć, że użytkownik zachowuje także swój unikalny identyfikator, czyli numer telefonu – nie będą potrzebne żadne nowe loginy.

Ucieszyć może fakt, że w przypadku Czatu RCS można otrzymać potwierdzenie nie tylko dostarczenia, ale i odczytania wysłanego komunikatu. Aplikacja informuje także o tym, że odbiorca jest w trakcie pisania odpowiedzi. Nowy format umożliwia także tworzenie czatów grupowych czy opcję dodawania dowolnych multimediów takich jak zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, filmy, nagrania głosowe czy pliki do maksymalnie 100 MB.

Czat RCS korzysta z danych komórkowych lub z sieci Wi-Fi. Przeciętna wiadomość (nie zawierająca dodatkowych multimediów) waży 2 kB.

Kto skorzysta z nowej usługi?

Czat RCS skierowany jest do klientów Play korzystających z urządzeń wspierających tę technologię. Obecnie usługa dostępna jest dla wybranych modeli telefonów z systemem Android od wersji 10.0 – Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+ oraz Samsung Galaxy S10e. Usługa działa także na telefonach kupionych poza Play, a w najbliższej przyszłości będzie także udostępniana na coraz większą liczbę urządzeń.

Skomentuj artykuł: