Czerwińska przestrzega przed inflacją. To wpłynie na inwestycje

Opanowanie tendencji inflacyjnych będzie niezwykle istotne w kontekście przyszłorocznych inwestycji, bo wpływa to na kosztorysy, przygotowanie projektów i stabilność w ich realizacji - powiedziała podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową profesor Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Prof. Czerwińska podkreśliła, że zauważalne są pozytywne sygnały w kontekście odbicia gospodarczego w 2022 roku.

- Widzimy, że dynamika wzrostu PKB jest imponująca, natomiast trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby to odbicie gospodarcze było trwałe. Mam na myśli tutaj wszelkie programy inwestycyjne skierowane na digitalizację i działania wspierające duże inwestycje w obszarze klimatu oraz środowiska, na co szczególny nacisk kładzie Unia Europejska

powiedziała i dodała, że "jeżeli tego poziomu dynamiki wzrostu dochowamy, to te perspektywy dla mnie rysują się optymistycznie".

W ocenie prof. Czerwińskiej jednym z czynników wpływających na hamowanie dynamiki gospodarczej w Polsce są globalne trendy, które mają miejsce na rynku cen energii.

- Kolejnym czynnikiem jest inflacja. Opanowanie tendencji inflacyjnych będzie niezwykle istotne w kontekście przyszłorocznych inwestycji, bo to wpływa na kosztorysy, przygotowanie projektów i stabilność w ich realizacji – podkreśliła.

- Z jednej strony należy obserwować otoczenie makrogospodarcze i mega trendy poza Polską, a z drugiej przygotować się i mieć pod kontrolą procesy inflacyjne. Co prawda w większości krajów ta inflacja w ostatnim czasie jest rekordowo wysoka, niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że powinna być kontrolowana przynajmniej w tej średniej perspektywie

podsumowała. 
Źródło

Skomentuj artykuł: