Czy będą pieniądze na podbój Marsa?

Amerykański prezydent Joe Biden postuluje zwiększenie środków na programy księżycowe i marsjańskie dla NASA w 2024 r. do kwoty 27,2 mld USD.  Wniosek stanowi wzrost finansowania o 7% w stosunku do budżetu NASA w roku fiskalnym 2023.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA, otrzymała zapowiedź znacznej podwyżki budżetu w roku 2024. W skład tej podwyżki wchodzi kwota 8,1 miliarda dolarów przeznaczona na misję księżycową Artemis, która ma na celu wysłanie pierwszych astronautów na powierzchnię Księżyca w 2024 roku.

Jednak to nie koniec dobrych wieści dla miłośników kosmosu, ponieważ w ramach tego samego wniosku zaproponowano przeznaczenie 949 milionów dolarów na misję „zwrotu” próbek skał i gleby z Marsa. Jest to część większego projektu, którego celem jest przygotowanie się do dalszych badań tej planety, a także planowanego lądowania człowieka na Marsie.

Kolejną ważną inwestycją jest kwota 180 milionów dolarów, która ma pomóc w deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która ma przejść na emeryturę w 2030 roku. NASA planuje rozwój specjalnego urządzenia, zwanego „holownikiem kosmicznym”, który będzie w stanie przesunąć ISS na niższą orbitę, umożliwiając jej kontrolowany spadek na Ziemię.

Wniosek Białego Domu zawiera również 39 milionów dolarów na badanie ryzyka związanego ze śmieciami na orbicie wokół Ziemi. Pomiędzy porzuconymi satelitami, zużytymi częściami rakiet i innymi pozostałościami związanymi z działalnością kosmiczną, problem śmieci kosmicznych stale się pogłębia. Właśnie dlatego NASA planuje rozwój technologii, które pozwolą na „uprzątnięcie” przestrzeni wokół Ziemi.

Warto zauważyć, że wniosek Białego Domu nie odzwierciedla tego, jaki będzie rzeczywisty budżet NASA w 2024 r., ponieważ Kongres często wprowadza poprawki do proponowanych kwot budżetowych podczas procesu ich zatwierdzania.

Źródło

Skomentuj artykuł: