Czy wiesz, jaka jest największa polska inwestycja w Rwandzie?

Wiceminister Grzegorz Piechowiak przewodniczy pierwszej polskiej misji gospodarczej do Rwandy. Podczas wizyty spotka się z premierem Édouardem Ngirente. Głównymi tematami rozmów będą kwestie wymiany handlowej i współpracy inwestycyjnej. Podczas wizyty zostanie podpisana także umowa dotycząca współpracy w zakresie przemysłu obronnego.

Pierwsza misja gospodarcza do Rwandy

W skład polskiej delegacji wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Banku Gospodarstwa Krajowego, a także wielu polskich firm zainteresowanych współpracą gospodarczą. W poniedziałek i wtorek  odbędą oni szereg spotkań, których celem będzie nawiązanie kontaktów, które umożliwią współpracę inwestycyjną.

Najważniejszym spotkaniem będzie rozmowa z premierem Rwandy Édouardem Ngirente. Delegacja weźmie także udział w wielu spotkaniach z przedstawicielami rwandyjskich władz centralnych i samorządowych.

Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych, spotka się m.in. z ministrami technologii informacyjno-telekomunikacyjnych i innowacji, infrastruktury, spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej, zdrowia, obrony, finansów i planowania gospodarczego. Ważnym punktem programu będzie także m.in.  Polsko-Rwandyjskie Forum Biznesu, w którym wezmą udział firmy z obu krajów.  Głównymi tematami rozmów będą perspektywy wymiany handlowej i współpracy inwestycyjnej, w szczególności w obszarze IT/ICT i innowacji. W spotkaniach wezmą również udział przedstawiciele polskiego biznesu.

Podpisana zostanie także Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Rwandy o współpracy w zakresie przemysłu obronnego. Zaplanowane jest również spotkanie z miejscową Polonią w Rwandzie oraz wizyta w hucie cyny – największej polskiej inwestycji w tym kraju.

Rwanda jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw w Afryce i perspektywicznym partnerem gospodarczym. Plasuje się na drugim miejscu w Afryce w rankingach Doing Business Banku Światowego (38. miejsce w skali globalnej). W ciągu ostatnich dwóch dekad gospodarka Rwandy odnotowała średni wzrost PKB na poziomie około 8% rocznie, a dzięki inwestycjom w edukację i infrastrukturę osiągnęła swoje cele rozwoju. Priorytetem rządu Rwandy jest zdecydowany wzrost znaczenia przedsiębiorczości prywatnej i odejście od systemu pełnej zależności oraz pomocy państw ościennych. Dlatego w kraju wdrożono skuteczny program reform między innymi w ramach Krajowej Strategii Przemian, której celem są duże inwestycje oraz stworzenie korzystnego i konkurencyjnego środowiska biznesowego. Ponadto, dla Rwandy, która promuje się, jako regionalny hub konferencyjny i informatyczny priorytetowe znaczenie ma sektor IT.

Skomentuj artykuł: