Złoty jest najsilniejszy od miesięcy. Wpływa na to ma kilka czynników, w tym przyszła decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który będzie zajmował się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma pomóc odblokować środki z Funduszu Odbudowy.
Politycy Platformy Obywatelskiej i Polski 2050 apelują o jak najszybsze przyjęcie w Polsce waluty euro. „Jak po 24 lutego przyjeżdzali tu Ukraińcy z właściwie bezwartościowym papierem (hrywnami), to wahałem się w sprawie euro. Teraz wróciłem do poprzedniego poglądu: NIE” – apeluje w sieci Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Tymczasem szef PO Donald Tusk stwierdził, że walutę euro należy przyjąć niezależnie od sytuacji ekonomicznej. Podobnego zdania jest lider Polski 2050. Szymon Hołownia powołuje się na sondaże o tym, że obywatele państw strefy euro są zadowoleni z porzucenia własnej waluty. Zapytany ostatnio, czy ma świadomość że w krajach, które nie mogą swobodnie zmieniać stóp procentowych, inflacja przekracza już nawet 20 proc., zapewnił, że to sprawdzi.
Głos w dyskusji wokół euro zabrał również Cezary Kaźmierczak. Prezes ZPP zaznaczył, że wojna na chwilę wywróciła sytuację ekonomiczną, ale teraz, gdy „ukraińska armia odsunęła na co najmniej 2-3 dekady możliwość wizyty u nas Armii Czerwonej”, porzucenie polskiego złotego to zły pomysł. Jako główne argumenty wskazał różne poziomy rozwoju państw, inne cykle koniunkturalne i możliwość prowadzenia własnej polityki monetarnej. „Argument o stopach procentowych - OK. Dzisiaj. Jutro nie wiadomo. Ryzyko walutowe - OK. Wobec jednej waluty. Argument militarny - upadł. Zaś ułatwienie w wymianie - to już infantylne” – podsumował.
Są też inne czynniki umacniające złotego. Autor artykułu „Data rozprawy w TK umacnia złotego. Rynek czeka na odblokowanie funduszy z UE”, podkreśla jak istotny wpływ na siłę naszej waluty ma decyzja Trybunału Konstytucyjnego, która ma zapaść 30 bm. Sędziowie zajmą się wtedy „nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która uważana jest za najważniejszy kamień milowy konieczny do tego, aby Polska uzyskała dostęp do miliardów euro z unijnego Funduszu Odbudowy”. Jak czytamy, samo wyznaczenie daty najbliższej rozprawy w tej sprawie spowodowało, że notowania złotego wzrosły, chociaż już wcześniej nasza waluta umacniała się do dolara.
Businessinsider podkreśla, że na obecną kondycję naszej waluty wpływ mają też inne czynniki. Przede wszystkim jest to, że „w lutym Polska miała największą nadwyżkę handlową w historii. Było to aż 2,6 mld euro, czyli 12,3 mld złotych nadwyżki, z czego 10,6 mld zł to nadwyżka w handlu zagranicznym towarami, co w przypadku tej kategorii jest naszym nowym rekordem”.
Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na złotego jest to, co dzieje się światowych rynkach. Tu naszej walucie pomagają informacje o spadającej inflacji w Stanach Zjednoczonych. Businessinsider wśród czynników sprzyjających złotemu wymienia też rosnącą produkcję w Unii Europejskiej, a także możliwe wzrosty cen kawy, herbaty i kakao.