Dla prawie 70 proc. wyjeżdżających Polaków główny wyjazd zimowy - w kraju

Ponad 60 proc. Polaków chce wypoczywać w kraju, 29 proc. ma w planie wyjazd lub wyjazdy wyłącznie zagraniczne, a 6 proc. wyjedzie zarówno w kraju jak i za granicę. 35 proc. dorosłych Polaków planuje tej zimy wyjazd turystyczny połączony z co najmniej jednym noclegiem, wynika z badań zleconych przez Polską Organizację Turystyczną - poinformowały Wiadomości Turystyczne.

Dla prawie 70 proc. wyjeżdżających główny (najdłuższy lub najważniejszy) wyjazd zimowy to wyjazd krajowy. Sześć na dziesięć z tych osób wyjedzie w polskie góry. Pozostali wybiorą inne miejsca w kraju. Co czwarta jako najważniejszy cel swojego wyjazdu wskazuje „uprawianie sportów zimowych”. 

Ponad połowa wyjeżdżać będzie zimą, żeby zmienić otoczenie, wypocząć lub zwiedzać. Po kilka procent jako główny cel wskazuje udział w jarmarkach bożonarodzeniowych, zimowych wydarzeniach sportowych czy chęć zadbania o zdrowie i urodę. Podczas krajowych wyjazdów turyści najczęściej korzystać będą z wykupionych pakietów pobytowych (noclegi, wyżywienie lub inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (39 proc.), a w dalszej kolejności z noclegów w hotelu, pensjonacie itp. bez wyżywienia (29 proc.) oraz z noclegów u rodziny lub znajomych (28 proc.).

Z kolei jedna czwarta osób, które zadeklarowały wypoczynek zimą za granicą, wybierze góry. Pozostali pojadą w inne lokalizacje. Również w przypadku wyjazdów zagranicznych najczęściej wskazywanym celem jest wypoczynek i zwiedzanie (37 proc.) i kolejno - uprawianie sportów zimowych - 25 proc., udział w zimowych wydarzeniach sportowych (15 proc.), a co dziesiąta osoba, która na swój główny wyjazd wybierze się za granicę, pojedzie do ciepłych krajów. Podczas zimowych wyjazdów zagranicznych ponad połowa polskich turystów zamierza wykupić pakiety pobytowe w hotelu lub pensjonacie, a 28 proc. skorzysta z samych noclegów (bez wyżywienia).

Skomentuj artykuł: