Najem instytucjonalny mimo wciąż marginalnej skali, cieszy się niemałym zainteresowaniem wśród inwestorów, których apetyt na kolejne projekty z roku na rok rośnie. Według analizy firmy doradczej PwC do 2028 r. portfel polskiego rynku PRS wyniesie 44 tys. jednostek mieszkaniowych.
Pozytywny sentyment wśród funduszy PRS i deweloperów podkreśla ankieta PwC, w której aż 57% rynkowych graczy aktywnie poszukuje gruntów pod realizację nowych inwestycji, a pozostałe 43% przygląda się rynkowi i czeka na okazję.
Z raportu PwC „Najem instytucjonalny - mała skala, rosnący potencjał” wynika, że rynek najmu instytucjonalnego mógłby w naturalny sposób łagodzić zmiany na rynku mieszkaniowym, jednak ze względu na swoją niewielką skalę nie ma on obecnie istotnego wpływu na rynek. Obecnie sektor najmu instytucjonalnego odpowiada za <1% rynku najmu w Polsce.
W opinii PwC rynek PRS powinien rozwijać się równolegle do rynku mieszkaniowego. Oba rynki mogą się bowiem wzajemnie uzupełniać, z korzyścią dla finalnych klientów, podwyższając tym samym standardy mieszkaniowe, a przypadku spowolnienia na rynku nieruchomości mieszkaniowych na sprzedaż, łagodzić zawirowania po stronie deweloperów i generalnych wykonawców.
Środowisko wysokich stóp procentowych, zmiany legislacyjne oraz podatkowe dotyczące sektora są jednymi z najczęściej wymienianych wyzwań wskazywanych przez kluczowych uczestników rynku, które mogą stanowczo zahamować dopiero raczkujący sektor najmu instytucjonalnego. W ub. roku byliśmy świadkami 13 transakcji, które dotyczyły ponad 2,800 lokali, co oznacza spadek o ponad połowę w stosunku do roku 2021.
Zapowiadane przez rząd zmiany w prawie ograniczające możliwość inwestowania w większej skali w mieszkania obejmują także wprowadzenie dodatkowych obciążeń podatkowych takich jak 6% podatek od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu mieszkań ponad ustalony limit. Dotychczas nie opublikowano projektu ustawy, ale należy uważnie obserwować dalszy rozwój sytuacji.
Na koniec ub. roku, istniejące zasoby PRS wynosiły prawie 11 tys. lokali, co oznacza wzrost o ponad 3 tys. jednostek w ciągu 6 miesięcy W drugiej połowie ub. roku na rynek trafiło 3.328 mieszkań, co podniosło łączny stan zasobów w Polsce do 10,770 sztuk.
Pomimo dużego napływu lokali, wielkość sektora jest nadal marginalna i wynosi 0,9% całkowitych zasobów najmu w Polsce.
Ilość mieszkań w budowie wzrosła o 43%, do 17,222. 68% obecnie budowanych lokali
przypada na trzy miasta: 6,341 powstaje w Warszawie, 2,816 w Łodzi, a 2,473 w Krakowie.
Po zweryfikowaniu strategii kluczowych graczy w sektorze, prognoza PwC łącznej liczby
planowanych lokali PRS w Polsce do 2028 r. pozostaje niezmieniona od połowy 2022 r. i wynosi ok. 44 tys. lokali. Pomimo kilku czynników wpływających na spowolnienie rynku, niezmiennie widać duży potencjał dla rozwoju rynku najmu instytucjonalnego w Polsce.
Pod względem istniejących jednostek trzech największych graczy odpowiada za ponad 60% rynku. Na koniec 2022 r. największymi graczami na rynku były nieprzerwanie polskie podmioty: Resi4Rent i PFR Nieruchomości z Vantage Rent zamykającym podium pod względem istniejących lokali.