Do budowy farm wiatrowych na Bałtyku dołączają prywatne spółki

ZE PAK, prywatny producent energii w Polsce, realizujący obecnie odejście od węgla na rzecz energetyki odnawialnej oraz duńska spółka Ørsted, specjalizująca się w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.

W kolejnym kroku - po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych - ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie miała 50% udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzących aukcjach na morskie lokalizacje na Bałtyku. Sukces w tym przetargu otworzy im drogę do udziału w planowanych w 2025 i 2027 r. aukcjach na wsparcie (CfD) dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W ten sposób ZE PAK i Ørsted chcą rozszerzać zasięg inwestycji w zieloną energię w Polsce, wspierając tym samym krajową gospodarkę w drodze do neutralności klimatycznej.

Energia z wiatru to jeden z filarów strategii ZE PAK przejścia na produkcję zeroemisyjnej energii i cieszę się, że mamy możliwość rozpoczęcia współpracy właśnie z Ørsted

mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

Łącząc lokalne know how z globalnym doświadczeniem, ZE PAK i Ørsted mogą wesprzeć Polskę w drodze od kopalnych do odnawialnych źródeł energii, jednocześnie tworząc tysiące lokalnych miejsc pracy oraz wspierając proces kształcenia kadr i przekwalifikowania pracowników sektora węglowego w kierunku zielonej energetyki

dodaje Martin Neubert, dyr. handlowy i zastępca dyrektora generalnego w Ørsted.

Polska ma ambicję zdywersyfikowania źródeł energii poprzez budowę wielkoskalowych źródeł odnawialnych i zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii z około 70% obecnie do 11-28% w 2040 r. Obecnie w Polsce nie ma morskich farm wiatrowych. Jednak w ramach przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną w polskiej części Morza Bałtyckiego powstanie 5,9 GW mocy z morskich farm do 2030 r., a do 2040 – 11 GW.

ZE PAK jest piątym, co do wielkości producentem energii w Polsce. Notowana na warszawskiej giełdzie spółka rozpoczęła proces transformacji od produkcji energii ze źródeł kopalnych do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. ZE PAK wycofa się z energetyki węglowej najpóźniej do 2030 r. i zamierza dołączyć do szybko rozwijającego się rynku zielonego wodoru, aby pomóc w dekarbonizacji innych sektorów, takich jak transport i przemysł ciężki.

W ZE PAK staramy się zajmować konkretami i podejmować realne działania na rzecz przejścia na produkcję czystej energii i redukcji emisji dwutlenku węgla. (…)Ukończyliśmy właśnie budowę największej w Polsce farmy słonecznej, pierwsi rozpoczniemy wytwarzanie zielonego wodoru, jesteśmy liderem w redukcji emisji dwutlenku węgla i co najważniejsze - pierwsi w Polsce odejdziemy od węgla. Morska energetyka wiatrowa będzie ważną częścią transformacji ZE PAK w producenta czystej i zielonej energii

mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Ørsted ma obecnie łącznie 12 GW zainstalowanej mocy odnawialnej, z czego 7,6 GW jest zainstalowane w 28. morskich farmach wiatrowych. Firma planuje do 2025 r. zainstalowanie 15 GW morskiej mocy wiatrowej, a do 2030 r. 30 GW. Zbudowała pierwszą na świecie morską farmę wiatrową w 1991 r. i dziś rozwija, buduje, posiada i eksploatuje morskie farmy wiatrowe w Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Północnej, w tym Hornsea 1, która jest największą na świecie morską farmą wiatrową o mocy 1,2 GW. W latach 2020-2027 Ørsted zamierza zainwestować 350 mld DKK w energię odnawialną, z czego około 80% zostanie zainwestowane w morską energetykę wiatrową i zielony wodór.

Źródło

Skomentuj artykuł: