Do końca roku wybudowany będzie kolejny polski odcinek Via Carpatii

- Via Carpatia to kręgosłup Polski wschodniej. Droga przyciągnie nowe inwestycje, a tym samym dalszy rozwój - mówił premier Mateusz Morawiecki, który obserwował postępy prac na budowie odcinka trasy w Niedrzwicy Dużej w województwie lubelskim.

Szlak Via Carpatia to kluczowy korytarz transportowy, który połączy Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa liczy w sumie ok. 700 km. - Jedna droga - tysiące możliwości - dodał Mateusz Morawiecki. - Od takich dróg zaczyna się przyciąganie nowych inwestycji i inwestorów – dodał premier.

Droga ekspresowa S19 na odcinku pomiędzy Lublinem a Kraśnikiem ma przebiegać w większości po nowym śladzie omijając zabudowę okolicznych miejscowości oraz Kraśnik. Kierowcy będą mogli korzystać z tej trasy w IV kwartale br. Droga będzie miała 42 km długości.

- Dla kogoś może to być jedynie 42-kilometrowy odcinek. To jest życiodajna droga. To droga, która spowoduje, że będziemy mogli nie tylko podziwiać piękno tego terenu, ale także tworzyć nowe miejsca pracy

podkreślał szef polskiego rządu

Jak dodał: - To jest nasz model rozwoju gospodarczego, na który zdecydowanie stawiamy.

W skład polskiego szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Droga będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Kierowcy mogą już korzystać z niektórych odcinków Via Carpatia w Polsce. Do ich użytkowania oddano: obwodnicę Suwałk, obwodnicę Augustowa oraz jednojezdniowe obwodnice Kocka i Woli Skromowskiej oraz Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi ekspresowej S19, zachodnią obwodnicę Lublina w ciągu S19, a także trasę Sokołów Małopolski-Stobierna-Rzeszów Południe. 

W Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) zabezpieczone zostały fundusze na całość realizacji polskiego odcinka trasy Via Carpatia. 

Skomentuj artykuł:

N