Duży wzrost gospodarczy Polski

Polska gospodarka zakończyła 2021 r. dużymi wzrostami, kontynuowała też dynamiczny wzrost na początku I kw. br. - podkreślili analitycy ING w komentarzu do danych GUS. Wskazali, że wojna na Ukrainie odejmie co najmniej 1,3 pkt proc. od dotychczasowej prognozy PKB na 2022 r.

GUS podał w poniedziałek wstępny szacunek PKB w IV kw. Z danych wynika, że polska gospodarka wzrosła w ostatnim kwartale 2021 r. o 7,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,3 proc. rdr w III kw. 2021 r. Tym samym GUS potwierdził wcześniejszy szacunek flash.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w IV kw. wzrosły o 11,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 7,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 11,2 proc. rdr.

W komentarzu do danych ekonomiści ING zaznaczyli, że zmiana stanu zapasów podbiła PKB w IV kw. o 4,2 pkt proc., natomiast eksport netto odjął 3,2 pkt proc.

Analitycy wskazali, że polska gospodarka zakończyła ub.r. rozpędzona i kontynuowała dynamiczny wzrost na początku w I. kw. 2022 r., na co wskazują styczniowe dane o produkcji przemysłowej i budowlanej oraz sprzedaży detalicznej towarów.

"Prognozy lutowych odczytów także wskazują na wysoką aktywność gospodarczą, kontynuację wysokiego wzrostu konsumpcji pomimo rekordowej inflacji, mocny rynek pracy sugerujący efekty drugiej rundy. Eksport towarów i usług wzrósł realnie o 6,0 proc. rdr, a import o 13,2 proc." - napisali ekonomiści.

Zauważyli, że zaskoczeniem są niskie wartości nominalne PKB i jego głównych składowych.

"Pomimo presji ze strony cen gazu i ropy naftowej ceny importu obniżyły się o 1,5 proc. rdr, podczas gdy ceny eksportu spadły o 2,0 proc. rdr. Ujemne były także deflatory konsumpcji i inwestycji. W efekcie deflator PKB obniżył się o 0,7 proc. rdr" - wskazali analitycy.

Jak przewidują, wojna na Ukrainie odejmie minimum 1,3 pkt proc. od dotychczasowej prognozy PKB na 2022 (4,5 proc.).

 

Zastrzegli, że możliwe są dalsze rewizje prognozy PKB na 2022 r. Ich zdaniem, o pierwszej fali rewizji mediana prognoz najprawdopodobniej ukształtuje się w okolicach 3-3,5 proc.

"W świetle trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie mamy do czynienia z bezprecedensowym wzrostem niepewności, a perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce i Europie wyraźnie się pogorszyły. Naszym zdaniem najważniejsze zagrożenia dla PKB związane z wojną na Ukrainie to: załamanie handlu zagranicznego z Rosją i Ukrainą oraz ogólne pogorszenie nastrojów konsumentów i przedsiębiorstw, które ograniczy ich wydatki, hamując popyt krajowy. Trzeci czynnik to szok energetyczny, podniesienie cen surowców i spadek siły nabywczej. Jednak w tym przypadku wydłużenie tarcz do grudnia może skompensować skok cen ropy nawet do 130 dolarów za baryłkę i ewentualną dodatkową podwyżkę cen gazu o 20-30 proc. w 2. poł. 2022 r. Czwarty kanał, jakim wojna może wpłynąć na polską gospodarkę, to ewentualne przerwy w dostanie surowców, tutaj trudno o przewidywania"

ocenili ekonomiści.
Źródło

Skomentuj artykuł: