Dworzec PKP we Włocławku na nowo

Już niebawem spółka PKP SA planuje udostępnić podróżnym nowy dworzec we Włocławku. Obecnie trwają ostatnie prace budowlane wewnątrz obiektu. Inwestycja otrzymała już niezbędne decyzje administracyjne umożliwiające jego użytkowanie. Do otwarcia dworca dla podróżnych potrzebne jest jeszcze przeprowadzenie odbiorów technicznych.

- Włocławek potrzebował nowego dworca. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek stanie się wizytówką miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację prawie 200 dworców - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Do nowego budynku została już także przeniesiona z dworca tymczasowego obsługa podróżnych. Dzięki temu niebawem rozpocznie się rozbiórka dworca tymczasowego, w którym podczas inwestycji odbywała się obsługa podróżnych. Umożliwi to wykonawcy zakończenie prac związanych z zagospodarowaniem przestrzeni wokół dworca.

- Dworzec we Włocławku jest pierwszym tak dużym obiektem, który został zastąpiony ową, jeszcze większą konstrukcją w ramach trwającego Programu Inwestycji Dworcowych. To unikatowy projekt, którego realizacja zwiększy komfort podróżnych i przyszłych najemców w budynku. Inwestycja we Włocławku to także dobry przykład na spójność działań kolei z samorządem. Realizacja nowego dworca uwzględnia bowiem multimodalny węzeł przesiadkowy, za którego realizację odpowiada Miasto Włocławek - stwierdził Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Dworzec kolejowy we Włocławku jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Prace nad dokumentacją projektową dla budowy nowego dworca rozpoczęły się w 2019 roku, a roboty budowlane wiosną 2021 roku.

Podczas wizyty w woj. kujawsko-pomorskim, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapoznał się także z planami remontu linii kolejowej 245 Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek, co pozwoliłoby na uruchomienie przewozów, które zostały zawieszone w 2011 r. Rewitalizacja tej linii może się przyczynić do rozwoju miasta i regionu. Szacowana wartość prac to ponad 12 mln zł. Warunkiem rozpoczęcia robót jest deklaracja organizatora przewozów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego o uruchomieniu pociągów na tej trasie.

W Aleksandrowie Kujawskim minister A. Adamczyk rozmawiał o możliwości kontynuowania prac związanych z remontem neorenesansowego i wpisanego do rejestru zabytków dworca w tym mieście, który uznawany jest za najdłuższy dworzec kolejowy w Europie. W 2008 r. budynek dworca przeszedł na własność Gminy Miejskiej Aleksandrów Kujawski.

Skomentuj artykuł: