Dworzec w Kołobrzegu z 1904 r. odzyska swój historyczny wygląd

PKP SA podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca w Kołobrzegu. - Mieszkańcy Zachodniego Pomorza zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką i ważnym punktem na mapie miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. 

Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niej dworzec w Kołobrzegu, który pochodzi z 1904 r., odzyska swój historyczny wygląd. 
Renowację przejdzie elewacja, która zostanie pokryta w większości cegłą klinkierową. W niższej, parterowej części budynku planuje się odtworzenie muru pruskiego. Znajdzie się on również tuż po hełmem wieży o wysokości 17,5 m, która odzyska historyczny kształt oraz iglicę. Odtworzone na wzór historycznych zostaną również stolarka okienna i drzwiowa, w tym wielkopowierzchniowe, łukowe okna holu głównego, a także charakterystyczne, modernistyczne, ośmiokątne, zlokalizowane w elewacji od strony miasta. Poddaną renowacji elewację i bryłę dworca podkreśli nocna iluminacja. 

Centrum obsługi podróżnych będzie hol dworca, zlokalizowany w centralnej części budynku. Bez zmian pozostanie jego układ oraz wysokość, a także łukowy strop. Konserwację przejdzie fryz z motywem roślinnym. W strefie obsługi podróżnych znajdą się kasy biletowe, pokój zabaw dla dzieci wraz z pomieszczeniem dla rodziców z dziećmi, informacja turystyczna oraz lokale na wynajem. Natomiast we wschodniej części obiektu znajdzie się dworzec autobusowy wraz z trzema kasami biletowymi. Wszystkie przestrzenie związane z obsługą podróżnych będą klimatyzowane.

Dworzec będzie również bardziej komfortowy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dzięki inwestycji dworzec stanie się również bardziej ekologiczny i bezpieczny. Budynek zostanie ocieplony od wewnątrz. W budynku zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie z użyciem pompy ciepła, wentylację z odzyskiem ciepła oraz system BMS (Building Mangement System) sterujący instalacjami i urządzeniami oraz optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Dworzec będzie pozyskiwał, również zieloną energię z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu wiaty rowerowej zlokalizowanej w sąsiedztwie budynku. Na dworcu będzie bezpieczniej dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu. 

Koszt przebudowy dworca w Kołobrzegu to łącznie 24,36 mln zł. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to pierwsza połowa 2024 roku.  

Skomentuj artykuł: